
Ferenc pápa rendkívüli ember volt – jelentette ki a katolikus egyházfő szombati búcsúztatója után Sulyok Tamás köztársasági elnök az M1 aktuális csatornának Rómában.
Elmondta: Ferenc pápánál mindig a személyes kapcsolatnak az elsődlegességét érezte, és azt, hogy rendkívüli derű áradt belőle, egy rendkívüli szabadság. Egy igazi szabad ember volt, aki az igazság megélése útján érte el a teljes belső békét és szabadságot, ami sugárzott belőle. Köztársasági elnökként azt tanulta tőle, hogy az államközi kapcsolatokban, az államférfiak között is a személyesség igen fontos dolog.
Arról, hogy Ferenc pápa miért tartotta nagyon különlegesnek a szívében a magyarokat, Sulyok Tamás úgy fogalmazott: Ferenc pápa mondta neki, hogy szereti a magyarokat. Ennek egy személyes okát is vázolta, azt, hogy Argentínában dolgoztak mellette magyar nővérek.
Azt gondolom, hogy sok mindent tudott Magyarországról a rendjén keresztül is, a jezsuita renden keresztül is
– mondta az államfő. Hozzátette: amikor Ferenc pápa Magyarországon járt a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson, akkor a pápa arcán látott bizonyos változásokat. „Ő valóban bizonyos fokig hazaért Magyarországon, és azt gondolom, hogy a magyarok is mindig nagy szeretettel fognak rá emlékezni és gondolni, és ezt a kapcsolatot, amit ő Magyarországgal ápolt, mi most a lelkünkben ápoljuk tovább” – hangsúlyozta az államfő, akit egy éve audiencián fogadott a katolikus egyházfő.
Sulyok Tamás szerint amit Ferenc pápa életéből, munkásságából nekünk, magyaroknak, hívőknek és nem hívőknek egyaránt tovább kell vinnünk, az
a béke mindenáron való szeretete.
Ez Ferenc pápára abszolút jellemző volt, Krisztus békéjét hirdetve ezt a világpolitikára is egyértelműen kiterjesztette – tette hozzá.
„Ez egy nagyon fontos lépése volt és egy nagyon fontos meggyőződése volt Ferenc pápának. De úgy gondolom, hogy megtanulhatjuk tőle azt a belső békéből eredő szabadságot és azt a vidámságot, amivel ő az életét élte” – mondta Sulyok Tamás.
A mai eseményen különleges diplomáciai protokoll szerint ültették le a világvezetőket: az országok francia nevének kezdőbetűje alapján – hiszen a francia a diplomácia hagyományos nyelve.
Így az Amerikai Egyesült Államok (États-Unis) elnöke, Donald Trump és Ukrajna (Ukraine) elnöke, Volodimir Zelenszkij nem egymás mellé kerültek, ahogy az angol ábécé esetén történt volna.
Ennek ellenére Trump körül több erős ukrán szövetséges foglal helyet: mögötte a lengyel elnök, Andrzej Duda, jobbján pedig Emmanuel Macron francia elnök és Alexander Stubb finn elnök ül.
A protokoll érdekessége ellenére korábban már találkozott Trump és Zelenszkij a szertartás előtt, és a tervek szerint utána újra tárgyalni fognak – írja a Sky News.
A szentmise egyik megindító részéhez, a béke jelének átadásához érkezve a jelenlévők – köztük befolyásos világvezetők – most kezet fognak egymással.
Ez a gesztus az őskeresztény hagyományokhoz nyúlik vissza, és Jézus tanítását idézi: „Békességet hagyok nektek, az én békémet adom nektek.” A kézfogással a hívek kifejezik, hogy békében vannak, megbékéltek egymással, mielőtt az Úr asztalához járulnának. Ez emlékeztet Jézus szavaira is: „Ha ajándékodat az oltárhoz viszed, és ott eszedbe jut, hogy testvérednek van valamije ellened, hagyd ott ajándékodat… Előbb békülj ki testvéreddel.”
A kamerák például Donald Trump amerikai elnököt mutatták, aki rövid habozás és felesége, Melania Trump figyelmeztetése után kezet fogott a közelében ülő vezetőkkel, köztük Emmanuel Macronnal.
Ez a pillanat jól szimbolizálja, hogyan képesek még a sokszor szembenálló politikai vezetők is félretenni ellentéteiket a szent liturgia keretében, megmutatva az emberiség közös vágyát a békére és megértésre.
Az Eucharisztia liturgiája, a szentmise legmélyebb és legszentebb része, ezekben a percekben kezdődött el.
Az Eucharisztia (más néven Oltáriszentség) az a szent pillanat, amikor Jézus utolsó vacsoráját idézik fel, amikor kenyeret és bort osztott meg tanítványaival, mondván: „Ez az én testem… ez az én vérem.”
A szertartás ünnepélyes felajánlási énekkel indul, miközben a hívek adományait, köztük a kenyeret és bort az oltárhoz viszik. Ez nem pusztán szimbolikus esemény – a katolikus hit szerint ezek a felajánlott adományok a mise során Krisztus valóságos testévé és vérévé változnak át. Ez a csodálatos átváltozás (transzubsztanciáció vagyis átlényegülés) adja a római katolikus (továbbá az ortodox és görög keresztény felekezetek) szentmise lényegét és szívét. Itt találkozik a földi és az égi valóság, és itt részesülhetünk közvetlenül Krisztus megváltó áldozatában.
Az Eucharisztia a görög „hálaadás” szóból származik, emlékeztetve minket, hogy ez egyben a legmélyebb hálaadás az Istentől kapott kegyelmekért.
Giovanni Battista Re bíboros, a Bíborosi Kollégium dékánja készült szentbeszéddel Ferenc pápa temetési szertartásán, a Szent Péter téren, felidézve a néhai egyházfő gazdag örökségét és lelkipásztori szolgálatát. A bíboros homíliájában hangsúlyozta, hogy bár szomorú szívvel, „a hit bizonyosságától támaszt nyerve” gyűltek össze, „mely biztosít: az emberi létezés nem a sírban, hanem az Atya házában végződik, egy olyan boldog életben, amely nem ismer alkonyt”. Re bíboros megemlítette az államfők, kormányfők és delegációk jelenlétét, akik „szeretetüket, tiszteletüket és megbecsülésüket” fejezik ki az elhunyt pápa iránt.
A szentbeszéd felidézte Ferenc pápa utolsó nyilvános megjelenését, amikor húsvétvasárnap „súlyos egészségügyi nehézségei ellenére személyesen akart áldást adni a Szent Péter bazilika erkélyéről, majd lejött erre a térre, hogy a fedetlen pápamobilból köszöntse a húsvéti szentmisére egybegyűlt óriási tömeget”. A bíboros emlékeztetett a Jézus által Péternek adott megbízásra – „Legeltesd juhaimat!” –, és kiemelte, hogy Ferenc pápa
az utolsó időkben tapasztalt törékenysége és szenvedése ellenére úgy döntött, hogy földi életének egészen a legutolsó napjáig végigjárja az ajándékozásnak ezt az útját.
Re bíboros szerint Ferenc pápa „a nép körében élő pápa volt, akinek szíve nyitva állt mindenki előtt”, aki „figyelmes volt a társadalomban felbukkanó újra, valamint arra, amit a Szentlélek élesztett az Egyházban”. Pápaságának vezérgondolata „az evangelizáció elsősége” volt, küldetése vezérfonala pedig „az a meggyőződés, hogy az Egyház otthon mindenki számára; olyan otthon, amelynek mindig nyitva állnak az ajtajai”. A bíboros idézte a pápa kedvelt metaforáját, miszerint az Egyház „tábori kórház egy csata után, ahol sok a sebesült”, kiemelve a szegények, menekültek és kivándorlók iránti kiemelt figyelmét.
„Az evangélium irgalmassága és öröme Ferenc pápa két kulcsszava” – fogalmazott Re bíboros, valamint hangsúlyozta, hogy a pápa a „leselejtezés kultúrájával” szemben „a találkozás és a szolidaritás kultúrájáról beszélt”. Kiemelte Ferenc pápa békéért tett erőfeszítéseit is, aki „szünet nélkül felemelte szavát, a békét kérve”, valamint gyakran ismételt intését:
Hidakat építsünk, ne falakat!
A szentbeszéd a pápa saját, gyakran használt kérésével zárult, amelyet most a bíboros fordított meg:
Kedves Ferenc pápa, most tőled kérjük, hogy imádkozz értünk! Az égből most te áldd meg az Egyházat, áldd meg Rómát, áldd meg az egész világot
– kérte a néhai egyházfőt.
Az átalakított pápamobil mögött mindössze néhány autó szállítja majd azt a kevés egyházszolgát, akik részt vehetnek a temetésen.
Sokan vannak, akik nem fértek be a Szent Péter térre, mivel azonban a sajtóban megjelent az útvonal térképe, a környező utcákat várhatóan ellepik a hívek, Ferenc pápa tisztelői.
📍 Pope Francis' Funeral Map Now Live
— EWTN Vatican (@EWTNVatican) April 25, 2025
Access key points for the funeral procession on the EWTN Travel Jubilee app and follow Pope Francis' final journey to Saint Mary Major.
Watch the Funeral Broadcast Live with English translations.
👉🏻 https://t.co/Kj8B435mEE pic.twitter.com/nM5svXQDnM
A rendőrség szerint mintegy 160 ezren gyűltek össze a Szent Péter téren, hogy leróják tiszteletüket a pápa előtt.
A közeli utcákban is tömegek figyelik az eseményeket, hogy legalább egy pillantást vethessenek a temetésre.
A sűrű és szoros biztonsági jelenlét miatt a környék újtait, utcáit lezárták.
Óriási tapsvihar fogadta Ferenc pápa egyszerű fakoporsóját, amint kivonultak vele a Szent Péter térre. Az egyszerű koporsóban elhelyezték azt a leiratot, pergament is, ami a halál beálltát hivatalosan kimondja. Ferenc pápát az általa hirdetett egyszerűség jegyében használt ruhadarabokban helyezték el a koporsóban. A pápa azt a használt fekete, láthatóan kitaposott cipőt viseli a koporsóban, amiben végigjárta a világot. Továbbá valamennyi ruhadarabja használt darab, vagyis saját kérésének megfelelően semmilyen új ruhát nem kapott a koporsójában az elhunyt egyházfő.
Felcsendült az „Adj, uram, örök nyugodalmat neki” kezdetű, gyászszertartásokon szokásosan elhangzó ének, amelyre a kórus zsoltárversekkel válaszol.
A bazilikából kivonult a papság is, vörös miseruhában, amely a vértanúság, a hit és az isteni küldetés összefonódásának jelképe.
A Bíborosi Kollégium tagjai közül előbb a legidősebbek léptek ki a bazilikából a Szent Péter térre, utoljára az a Giovanni Battista Re bíboros, aki a gyászszertartást vezeti. Az oltáron egy gazdagon díszített Szentírás áll, megkezdődött a gyászmise.
A szertartáson 980 egyházi méltóság – bíborosok, püspökök és papok – koncelebrál, valamint 200 áldoztatószolgáló és több mint négyezer pap vesz részt. A szertartás nyelve latin, és a pápa által kért egyszerűsített változatát követi az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis (vagyis a római pápa temetési szertartásrendjét szabályozó hivatalos egyházi dokumentum) 2024-es kiadását. Az oltár előtt jobbra helyezték el a Salus Populi Romani ikont, amely különösen kedves volt az elhunyt pápa számára.
A szentmisén a hívek imádságait hat nyelven olvassák fel: franciául, arabul, portugálul, lengyelül, németül és mandarinul. A szertartás végén következik az Ultima commendatio (végső ajánlás) és a Valedictio (búcsúvétel), majd a koporsót a Szent Péter-bazilikán keresztül átviszik a Santa Maria Maggiore-bazilikába, a temetésre. A menet a Perugino-kapun hagyja el a Vatikánt, áthalad a Principe Amedeo di Savoia-Aosta alagúton, majd a Corso Vittorio Emanuelén, a Velence téren, a Fori Imperialin, a Colosseumnál, végül a Via Labicanán és a Via Merulanán át jut el a Santa Maria Maggiore-bazilikához. A temetésen összesen 164 hivatalos delegáció vesz részt – köztük 12 uralkodó, 53 államfő és 15 kormányfő –, valamint számos vallási vezető a világ különböző felekezetei részéről.
A Corriere della Sera lap arról számolt be, hogy a pápa koporsóját a népszerű pápamobillal szállítják majd végső nyughelyére, a Santa Maria Maggiore-bazilikához. A járművet, amelyet korábban a pápa külföldi útjain használtak, külön erre az alkalomra alakították át.
A döntés mögött az a szándék áll, hogy az emberek láthassák a koporsót, miközben lassú, gyalogos tempóban halad végig Róma központján. Különösen megható egybeesés, hogy Ferenc pápa utolsó nyilvános megjelenése is a pápamobilhoz kötődik: épp húsvétvasárnap, mindössze egy nappal halála előtt integetett a Szent Péter téren összegyűlt tömegnek a járműből, mielőtt megjelent a bazilika középső erkélyén.
Ferenc pápa temetési szertartását Giovanni Battista Re bíboros vezeti, aki a pápa halála után kulcsszerepet játszott az elmúlt napok egyházi eseményeiben. A 91 éves olasz egyházi méltóság a bíborosi kollégium dékánja, ő volt az, aki a pápa halála után hivatalból összehívta a bíborosokat Rómába, és elnökölt több fontos „kongregációs” ülésen az elmúlt napokban.
Különleges helyzet azonban, hogy bár ő vezeti a gyászszertartást, Re bíboros nem vehet részt a következő pápa megválasztásának folyamatában. Ennek egyszerű oka az életkora: a katolikus egyház szabályai szerint a 80 év feletti bíborosok nem szavazhatnak a konklávén, így a 91 éves Re bíboros sem adhatja le voksát. Elméletileg őt magát is megválaszthatnák pápának – mivel a pápaválasztás feltételei között nincs felső korhatár – de ezt a lehetőséget a vatikáni megfigyelők rendkívül valószínűtlennek tartják.
Feltűnően sok fiatal érkezett a Szent Péter térre – a CNN egy dél-olaszországi diákcsoporttal beszélgetett, akik elmondták, hogy az előző éjszakát hálózsákokban, egy közeli templomban töltötték, hogy minél korábban a Vatikánba érhessenek.
Ferenc pápa öröksége azokhoz is eljutott, akik nem tartják magukat katolikusnak vagy kereszténynek:
Nem vagyok különösebben vallásos, de úgy tűnt, hogy olyan alázatos ember volt, aki gondoskodott a szegényekről, és valóban a keresztény hitelvek szerint élt. Nem akart pompát, szerény temetést kért, azt akarta, hogy végső nyughelye egy szerényebb helyen legyen, mint itt
– mondta egy gyászoló.
Ferenc pápa temetésén, mint minden magas rangú egyházi eseményen, szigorú öltözködési etikett vonatkozik a résztvevőkre. A protokoll egyaránt szabályozza az egyházi személyek liturgikus viseletét és a világi méltóságok megjelenését.
A királyi protokoll szerint általában sötét ünnepi viselet az elvárás, a katolikus királyságok (például Spanyolország, Belgium) női képviselői gyakran viselnek fekete csipkés mantillát (fejfátylat). Királyi családtagok esetében a családi ékszerek közül a visszafogottabb darabok viselése megengedett, hagyományosan fekete gyöngyök vagy ónixkövek jellemzők a gyászszertartásokon.
A hívek számára egyszerűbb elvárások vonatkoznak: tisztelettudó, visszafogott öltözet, lehetőleg sötét színekben, a nőknél fedett vállak és térd alá érő szoknya vagy ruha. Az ékszerviselést illetően a minimalista, nem feltűnő darabok javasoltak.
A temetési szertartások színszimbolikájában a fehér az egyházi viseletekben a feltámadás és az örökkévalóság jelképe, míg a világi résztvevők sötét öltözete és visszafogott ékszerei a gyász méltóságteljes kifejezését szolgálják. A protokoll betartása nemcsak a hagyományok tiszteletét, hanem a végső búcsú ünnepélyes jellegét is hangsúlyozza.
A Vatican News közzétette Ferenc pápa síremlékének részleteit, ami az egyházfő életéhez hűen egyszerűségével tűnik ki. A liguriai eredetű márványból készült sírkövön mindössze a „Franciscus” felirat és a szentatya jellegzetes mellkeresztjének hű reprodukciója szerepel, követve a pápa végrendeletében megfogalmazott kívánságát az egyszerű, különösebb díszítés nélküli végső nyughelyről.
A síremlék helye szimbolikus jelentőséggel bír: a Santa Maria Maggiore-bazilika bal oldali mellékhajójából nyíló Pál kápolna (ahol a Salus Populi Romani kegykép található) és a Sforza-kápolna közötti mellékhajó fülkéjében helyezkedik el, a Szent Ferenc-oltár közelében. Ez a választás egyszerre utal névadójára, Szent Ferencre, és a pápa különleges kapcsolatára a bazilikával, amelyet pápasága alatt 126 alkalommal látogatott meg, és ahol minden apostoli útja előtt és után imádkozott a Szűzanya oltáránál.
A Szent Péter tér teljesen megtelt, oda már senkit nem tudnak beengedni a CNN tudósítása szerint. Ferenc pápa temetésére aprólékosan megtervezett forgatókönyv készült – a ceremónia nagy része a Vatikánban zajlik, mielőtt a pápa testét a Tiberis folyón túlra, egy római bazilikába szállítják végső nyugalomra. A vatikáni Szent Péter téren már gyülekeznek a világ vezetői, köztük Joe Biden korábbi amerikai elnök és felesége, Jill Biden, akik csatlakoznak a Donald Trump jelenlegi elnök vezette amerikai delegációhoz. A protokoll szerint a küldöttségek francia ábécésorrendben foglalnak helyet, így az amerikai delegáció (États-Unis) az észt és finn delegációk közelében kap helyet.
A mai program:
Ferenc pápa temetésének napján, szombaton, 9 órakor ünnepélyes keretek között, katonai tiszteletadás mellett felvonták, majd félárbócra engedték Magyarország nemzeti lobogóját az Országház előtt. A kormány nemzeti gyásznapot rendelt el, így az állami és önkormányzati intézményekre, valamint a középületekre fekete zászlót tűztek ki a tisztelet és az együttérzés jeleként.
Az Országház előtti megemlékezésen elhangzott a Himnusz és a Szózat, az eseményen jelen volt Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter is. Miközben a budapesti ceremónia zajlott, a Vatikánban Sulyok Tamás köztársasági elnök vezetésével magyar állami delegáció részt vett a temetési szertartáson, aminek tagja volt Orbán Viktor miniszterelnök és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is. A kormány arra kérte a magyar embereket, hogy méltósággal, csendes főhajtással emlékezzenek meg Ferenc pápa életéről és szolgálatáról.
Korai reggeli köd ül a Szent Péter-bazilikán, de igazi, napsütéses időre számítanak Ferenc pápa temetésének napján. Már most ezrével érkeznek a gyászolók minden irányból, igyekezve a lehető legközelebb kerülni a Szent Péter térhez, ahol a szertartás zajlik majd – olvasható a Sky News tudósításában. A hangulat különleges keveréke a gyásznak és az örömteli megemlékezésnek: egy csoport iskolás lelkesen kiabálja, hogy „Pápa!”, bizonyítva, hogy a gyász sokféle formában megnyilvánulhat, nem csak szomorúságban. A jelenlévők között érezhető az örömteli elismerés is Ferenc pápa szolgálattal teli életéért.
A lap beszámolója szerint torlódás alakult ki a biztonsági ellenőrző pontoknál, ahol a táskákat vizsgálják át, és piros egyenruhás egészségügyi dolgozók serege áll készenlétben a várhatóan hatalmas tömeg miatt. Az élet minden területéről érkeznek emberek – fiatalok és idősek, országok sokaságából. Ez a hétvége eredetileg különleges ifjúsági hétvége lett volna a katolikus naptárban, ami most különösen találónak tűnik, tekintve Ferenc pápa sikerét a katolikus egyház világszerte történő növelésében. A mai napon a temetésen résztvevők várhatóan nagy száma is tükrözni fogja az elhunyt pápa népszerűségét.
Miközben a világ vezetői – köztük Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök – személyesen készülnek leróni tiszteletüket Ferenc pápa temetésén, Izrael visszafogott magatartást tanúsít. Benjamin Netanjahu miniszterelnök nem vesz részt a szombati gyászszertartáson, az ország csupán vatikáni nagykövetét küldi képviselőként.
A távolságtartás jeleként értékelhető az is, hogy Netanjahu csak három nappal a pápa halála után fejezte ki részvétét, az izraeli külügyminisztérium pedig különös lépésre szánta el magát: törölte saját részvétnyilvánító bejegyzését, és minden nagykövetségét is erre utasította, mindezt egyszerűen „hibára” hivatkozva.
A távolságtartás háttere vélhetően a szentatyának a gázai konfliktussal kapcsolatos határozott álláspontja lehet. Ferenc pápa következetesen szorgalmazta a fegyvernyugvást és a tartós békét a Gázai övezetben, több alkalommal is nyíltan bírálta az izraeli hadműveletet. Különösen szívén viselte a palesztin területen élő keresztény közösségek sorsát. Gabriele Romanielli, a gázai Szent Család-templom plébánosa elárulta: „A háború kitörése óta a pápának volt egy gyakori éjszakai rituáléja: felhívta a Szent Család-templomot, és megkérdezte, hogyan boldogul a benne összezsúfolódott sok ember. Utolsó telefonhívása szombaton volt.” A pápa halála előtti utolsó napokban is a gázai menekültekkel tartotta a kapcsolatot.
II. János Pál pápa 2005. április 8-án tartott monumentális temetése valódi világesemény volt, ami példátlan méreteket öltött. A lengyel származású egyházfő ravatalánál négy napig folyamatosan kígyóztak a sorok, közel hárommillióan rótták le kegyeletüket előtte. A gyászszertartáson minden idők legnagyobb diplomáciai gyülekezete vett részt: több mint 70 állam- és kormányfő, 14 vallási vezető és közel 200 ország képviselője jelent meg. A Szent Péter téren 300 ezren, Róma utcáin további 700 ezren követték a búcsúztatást, világszerte pedig mintegy kétmilliárd ember nézte a közvetítést. A pápa halottas ládáját hármas koporsóba helyezték és a Szent Péter-bazilika kriptájában temették el, a ceremónia végén pedig a tömeg spontán „Santo Subito!” (Azonnal szentté!) kiáltásokban tört ki.
XVI. Benedek pápa temetése 2023. január 5-én egészen más jellegű volt, hiszen ő volt a modern kor első pápája, aki emeritus pápaként, visszavonultan halt meg. A szertartás egyszerűbb volt, amit maga az elhunyt egyházfő kért. Ferenc pápa személyesen vezette elődje temetési szertartását, ami történelmi jelentőségű esemény volt – első alkalommal fordult elő, hogy egy hivatalban lévő pápa temette elődjét. A Szent Péter téren mintegy 50 ezer hívő vett részt, miközben a német származású teológus pápa ravatalánál korábban körülbelül 200 ezren haladtak el három nap alatt. A hagyományokat részben követve Benedek koporsója is ciprusfa koporsóba került, amit ónkoporsóba, majd azt tölgyfakoporsóba helyezték, végül a korábban II. János Pál által is használt kriptahelyen helyezték örök nyugalomra.
Ferenc pápa temetése több szempontból eltér elődei búcsúztatásától: az ő kívánságára egyszerűbb szertartást tartanak, és nem a Szent Péter-bazilika kriptájában, hanem a Santa Maria Maggiore-bazilikában helyezik örök nyugalomra, ahová pápasága alatt 126 alkalommal tért be imádkozni. Emellett egyedi módon csak egyetlen koporsót használnak a szertartáson, szakítva a pápai temetések hagyományos hármas koporsós rendszerével. Míg II. János Pál és XVI. Benedek temetésén a pápai tiara és a pallium jelképezte a pápaságot, Ferenc esetében – személyiségéhez és egyházvezetési stílusához híven – egyszerűbb jelképek és visszafogottabb külsőségek jellemzik majd a búcsúztatást.
Pénteken este 8 órakor különleges szertartás zajlott a Szent Péter-bazilika Confessio-oltáránál, ahol Kevin Joseph Farrell kamerlengó bíboros jelenlétében végleg lezárták Ferenc pápa koporsóját. A megható pillanatnak az egyházi méltóságok mellett a szentatya néhány családtagja is részese lehetett, így személyes, családi keretek között is elbúcsúzhattak szeretett rokonuktól. Az eseményen Diego Ravelli érsek, a liturgikus szertartások mestere felolvasta az okiratot (rogito), amelyet később a koporsóba helyeztek, megörökítve Ferenc pápa életének és pontifikátusának legfontosabb eseményeit.
A Vatican News információi szerint az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis előírásai szerint celebrált szertartás este 9 órakor ért véget, ezt követően pedig megkezdődött az egész éjszakán át tartó virrasztás. A Szent Péter-bazilika káptalanja folyamatos imádsággal őrzi a pápa földi maradványait a temetési szentmise előkészületeiig. Miközben a világból érkező állami delegációk és a több százezres tömeg a szombati hivatalos búcsúztatásra készül, a családtagok már leróhatták személyes tiszteletüket az elhunyt egyházfő előtt, aki pénteken utoljára volt látható nyitott koporsóban.
A Vatikán péntek esti bejelentése szerint az elmúlt három napban negyedmillióan rótták le kegyeletüket Ferenc pápa ravatalánál a Szent Péter-bazilikában, mielőtt este 7 órakor lezárták a koporsót.
A pápa 2013-as megválasztása óta összesen 126 alkalommal látogatott el a Santa Maria Maggiore-bazilikába. Az épület főpapja, Rolandas Makrickas bíboros elmondása szerint ő ajánlotta fel a pápának, hogy ott legyen a sírhelye, amit a szentatya kezdetben elutasított, de később azt mondta: „Szűz Mária azt sugallta neki, hogy ott készítse el a sírját”.
A Giovanni Battista Re bíboros által vezetett szertartást az egyházfő korábban egyszerűsítette, így a hagyományosan használt három koporsó helyett egyetlen, cinkkel bélelt fakoporsóban helyezik végső nyugalomra. A koporsót már péntek este lezárták egy nem nyilvános szertartás keretében.
A búcsúvételi szertartást követően különleges menet indul: a pápa koporsóját autón viszik a Szent Péter tértől körülbelül öt kilométerre lévő római Santa Maria Maggiore-bazilikáig. A konvoj szándékosan lépésben fog haladni, hogy a római utcákon összegyűlt híveknek is legyen lehetőségük elbúcsúzni Ferenc pápától. A Santa Maria Maggiore-bazilika előtti lépcsősoron negyven különleges „barátja” várja majd – hajléktalanok, szegények és ideiglenesen szabadlábra helyezett elítéltek –, akikkel az elmúlt tizenkét évben közeli kapcsolatot ápolt. Mindegyikük kezében egy-egy fehér rózsa lesz, ami lisieux-i Szent Teréz virága volt.
Az egyházfő végrendeletében azt kérte, hogy utolsó földi útja azon az ősi Mária-kegyhelyen érjen véget, ahová minden apostoli útja kezdetén és végén elment imádkozni. Ferenc pápát a bazilika páli kápolnája és a Sforza-kápolna közötti mellékfolyosó fülkéjében helyezik örök nyugalomra. Kívánságának megfelelően sírhelye egyszerű lesz, különösebb díszítés nélkül, egyetlen felirattal: Franciscus. A pápa 2013-as megválasztása óta összesen 126 alkalommal fordult meg ebben a bazilikában, utoljára április 12-én járt itt, amikor fehér rózsát vitt magával.
A kormány nemzeti gyásznapot rendelt el szombatra, Ferenc pápa temetésének napjára. Az Országház előtti zászlót félárbócra eresztik, a középületekre gyászlobogót tűznek ki, és Magyarország, valamint az Európai Unió lobogóját is félárbócra engedik.
Bár a nemzeti gyászra vonatkozó szabályozás lehetővé tenné a nyilvános szórakozóhelyek zene- és műsorszolgáltatásának korlátozását, valamint iskolai megemlékezések tartását, a kormány közleménye szerint ilyen korlátozások nem lesznek érvényben – a magyarokat csendes főhajtásra kérik. A rendszerváltás óta ez a kilencedik rendkívüli nemzeti gyásznap az állandó megemlékezések (október 6. és november 4.) mellett.
A szombati temetésre a világ minden tájáról érkeznek állami vezetők, hogy végső búcsút vegyenek Ferenc pápától. A Vatikán tájékoztatása szerint 164 hivatalos delegáció vesz részt a szertartáson, köztük olyan prominens személyiségek, mint Donald Trump amerikai elnök és felesége, Melania Trump. Az elnök elrendelte, hogy az Egyesült Államok minden szövetségi épületén és katonai létesítményén félárbócra engedjék a nemzeti lobogót.
Magyar részről Orbán Viktor miniszterelnök Semjén Zsolttal és Sulyok Tamás köztársasági elnökkel képviseli az országot. Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke saját költségén utazott Rómába, miután közösségi oldalán azt állította, hogy az Orbán-kormány akadályozni próbálta hivatalos részvételét. A nemzetközi politikai elit további résztvevői között lesz Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, Emmanuel Macron francia elnök és Javier Milei argentin államfő, míg a brit királyi családot III. Károly nevében Vilmos herceg képviseli. Vlagyimir Putyin orosz elnök ugyanakkor nem vesz részt a szertartáson, amit a Kreml szóvivője is megerősített.
Hatalmas tömeg gyűlt össze Vatikánvárosban és Róma utcáin már az éjszaka folyamán, hogy végső búcsút vehessenek Ferenc pápától, az elesettek és szegények védelmezőjétől.
A Vatikán becslései szerint mintegy 250 ezren várakoznak a Szent Péter téren, és további egymillióan sorakoznak fel a 6 kilométeres útvonalon, amely a Vatikántól a Santa Maria Maggiore-bazilikáig vezet, ahol az egyházfőt végső nyugalomra helyezik. Sokan az éjszakát is a szabad ég alatt töltötték, hogy biztosan láthassák a pápa egyszerű koporsóját utolsó útján.
A szombat reggeli gyászmisén, amelyet a Szent Péter-bazilika lépcsőin tartanak, több mint 50 világvezető és 11 uralkodó vesz részt, köztük Donald Trump amerikai elnök, Javier Milei argentin elnök, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök és Ferdinand Marcos Jr. Fülöp-szigeteki elnök. A gyászmisén latinul hangzik majd el a kezdőének: „Adj, Uram, örök nyugodalmat neki, és az örök világosság fényeskedjék neki.” Az olvasmányok és imák több nyelven – köztük angolul, franciául, arabul, portugálul, lengyelül, németül és most először mandarinul is – elhangzanak majd, méltón ahhoz a pápához, aki világszerte próbálta megszólítani híveit.
Húsvéthétfőn 88 éves korában elhunyt Ferenc pápa, akitől szombaton 10 órától búcsúznak el a hívek a Szent Péter téren. Az egyházfő kérésének megfelelően szerény gyászszertartás keretében temetik el, amit Giovanni Battista Re bíboros vezet, és ami várhatóan 2-3 órán át tart majd. A temetést követően a menetet a Szent Péter tértől a Santa Maria Maggiore-bazilikáig kísérik, ahol a pápát végső nyugalomra helyezik. Az esemény különleges biztonsági intézkedések mellett zajlik, több mint 2500 rendőr és 1500 katona biztosítja a rendezvényt, amelyen várhatóan mintegy 500 ezer hívő vesz részt.
A világ minden tájáról érkeznek állami vezetők a temetésre, köztük Donald Trump amerikai elnök, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, valamint Orbán Viktor miniszterelnök és Magyar Péter EP-képviselő is.
Percről percre tudósításunkban folyamatosan beszámolunk a szertartás menetéről, a résztvevőkről és az esemény legfontosabb pillanatairól. A temetést követően május 5-e után indul a konklávé, ahol kiderül, ki lesz Szent Péter következő utóda – a fogadóirodák szerint jelenleg Pietro Parolin vatikáni államtitkár vezeti az esélyesek listáját.