Kezet fogtak a világ vezetői a béke jegyében; annak pedig különleges oka van, hogy kik ültek egymás mellé

Az Index élő közvetítése Ferenc pápa temetési szertartásáról

Index
2025.04.26. 20:05
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Kedves olvasóink!

    Köszönjük, hogy velünk voltak Ferenc pápa végső búcsúztatásának történelmi pillanataiban. Az elmúlt órákban együtt lehettünk tanúi annak, ahogy a világ elbúcsúzott egy olyan embertől, aki alázatával, emberségével és nyitottságával sokak szívében különleges helyet foglalt el.

    A Szent Péter téren összegyűlt tömeg, a világ minden tájáról érkező vezetők jelenléte és az egyszerű hívek könnyei mind azt mutatják, Ferenc pápa mély nyomot hagyott maga után.

    Bízunk benne, hogy tudósításunk méltó volt az esemény jelentőségéhez, és segített mélyebben átélni a búcsú pillanatait.

    Köszönjük figyelmüket!

  • Orbán Viktor miniszterelnök és Sulyok Tamás köztársasági elnök is részt vett Ferenc pápa szombati temetésén Rómában. A kormányfő és az államfő beszámolt a gyászszertartásról, elmondták, hogy mit jelent számukra az egyházfő öröksége, valamint kitértek a leendő pápa előtt álló feladatra is.

    Részletesebben a nyilatkozatokról alábbi cikkünkben számoltunk be.

  • Anthony Muheria kenyai érsek szerint Ferenc pápa halálával „kétségtelen, hogy a világ elvesztett egy bajnokot az irgalmasságban, egy bajnokot, aki törődött másokkal”. Ferenc pápa számára egész pápasága alatt kiemelten fontos volt a migránsok méltóságának kérdése.

    Kenyában láttuk, mi történt Dél-Szudánban

    – folytatja Muheria, utalva a Dél-Szudánt sok éven át sújtó polgárháborúra. „Próbáljuk befogadni őket” – mondja a szomszédos országokból Kenyába érkező migránsokról, „de talán nem bánunk velük olyan emberségesen, ahogyan kellene”.

    Nemcsak a befogadásukról van szó, hanem a méltóságuk helyreállításáról is

    – tette hozzá.

  • Ferenc pápa szombati temetése sok hagyományt követett, de több meglepetést is tartogatott – mondta Christopher Lamb, a CNN vatikáni tudósítója. A riporter szerint kevesen számítottak arra, hogy a pápát gyászoló tömegen keresztül szállítják át a Vatikánból a Santa Maria Maggiore Bazilikába, ráadásul azzal a pápamobillal, amellyel a világ számos pontján tiszteletét tette.

    Az érdekességek sorába illeszkedik a világ vezetőinek római találkozója is. Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közvetlenül a temetés előtt tárgyalt, amelyről történelmi jelentőségű felvétel is készült. „Ferenc pápa életében a békére, a világ vezetői közötti párbeszédre szólított fel. Ikonikus, hogy a találkozóra a Szent Péter-bazilikában került sor” – mondta a CNN riportere.

    Christopher Lamb megjegyezte, hogy bár a szertartás kellően komoly hangulatú volt, azonban „reményteli energiát” tapasztalt a helyszínen, ennek jele, hogy a tömeg spontán tapsban tört ki Giovanni Battista Re bíboros homíliája alatt több alkalommal.

  • Ferenc pápa rendkívüli ember volt – jelentette ki a katolikus egyházfő szombati búcsúztatója után Sulyok Tamás köztársasági elnök az M1 aktuális csatornának Rómában.

    Elmondta: Ferenc pápánál mindig a személyes kapcsolatnak az elsődlegességét érezte, és azt, hogy rendkívüli derű áradt belőle, egy rendkívüli szabadság. Egy igazi szabad ember volt, aki az igazság megélése útján érte el a teljes belső békét és szabadságot, ami sugárzott belőle. Köztársasági elnökként azt tanulta tőle, hogy az államközi kapcsolatokban, az államférfiak között is a személyesség igen fontos dolog.

    Arról, hogy Ferenc pápa miért tartotta nagyon különlegesnek a szívében a magyarokat, Sulyok Tamás úgy fogalmazott: Ferenc pápa mondta neki, hogy szereti a magyarokat. Ennek egy személyes okát is vázolta, azt, hogy Argentínában dolgoztak mellette magyar nővérek.

    Azt gondolom, hogy sok mindent tudott Magyarországról a rendjén keresztül is, a jezsuita renden keresztül is

    – mondta az államfő. Hozzátette: amikor Ferenc pápa Magyarországon járt a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson, akkor a pápa arcán látott bizonyos változásokat. „Ő valóban bizonyos fokig hazaért Magyarországon, és azt gondolom, hogy a magyarok is mindig nagy szeretettel fognak rá emlékezni és gondolni, és ezt a kapcsolatot, amit ő Magyarországgal ápolt, mi most a lelkünkben ápoljuk tovább” – hangsúlyozta az államfő, akit egy éve audiencián fogadott a katolikus egyházfő.

    Sulyok Tamás szerint amit Ferenc pápa életéből, munkásságából nekünk, magyaroknak, hívőknek és nem hívőknek egyaránt tovább kell vinnünk, az

    a béke mindenáron való szeretete.

    Ez Ferenc pápára abszolút jellemző volt, Krisztus békéjét hirdetve ezt a világpolitikára is egyértelműen kiterjesztette – tette hozzá.

    „Ez egy nagyon fontos lépése volt és egy nagyon fontos meggyőződése volt Ferenc pápának. De úgy gondolom, hogy megtanulhatjuk tőle azt a belső békéből eredő szabadságot és azt a vidámságot, amivel ő az életét élte” – mondta Sulyok Tamás.

  • Szombaton a szülővárosában, az argentin fővárosban, Buenos Airesben is szentmisét tartottak Ferenc pápa búcsúztatására. A húsvéthétfőn 88 éves korában meghalt egyházfő 2013-as, pápává történő megválasztása után már nem tudott visszatérni Argentínába. Tavaly szeptemberben újságíróknak elárulta, hogy már szeretett volna látogatást tenni hazájába, kijelentve, hogy „ők az én népem”, de – ahogy akkor fogalmazott – „előbb meg kell oldani különböző ügyeket”.

    Végül Ferenc pápa lett az első  pápa a történelemben, aki megválasztása után soha nem tért vissza hazájába.

  • Ferenc pápát a Santa Maria Maggiore-bazilika oldalhajójában temették el, a Paulina-kápolna (ahol az általa nagyon kedvelt „Salus Populi Romani” Szűz Mária-ikon található) és a Sforza-kápolna között. A pápa temetési szertartását négy zsoltár éneklése előzte meg, öt könyörgés kísérte, majd a Miatyánkot énekelték.

    A záró imádság után Kevin Joseph Farrell bíboros, a Szent Római Egyház kamarása, a Pápai Háztartás Prefektúrája, a Római Pápa Liturgikus Szertartásainak Hivatala és a Libériumi Káptalan pecsétjeit nyomtatták a koporsóra. Ezt követően a koporsót a sírba helyezték és szenteltvízzel meghintették, miközben a Regina Caelit énekelték.

    Végül következett az utolsó hivatalos lépés: a Libériumi Káptalan közjegyzője felolvasta a jelenlévők előtt a temetést igazoló okiratot. Ezt aztán aláírta a bíboros kamarás, a Pápai Háztartás régense, Leonardo Sapienza monsignor, valamint a pápai liturgikus szertartások mestere, Diego Ravelli érsek.

    A Vatican News videóban mutatta meg, hogyan zajlott a temetés a zárt ajtók mögött.

  • A francia elnök, Emmanuel Macron elmondta, hogy „nagyon pozitív eszmecserét” folytatott ukrán kollégájával, amikor Ferenc pápa temetésén találkozott vele. Zelenszkij közölte Macronnal, hogy Ukrajna „készen áll egy feltétel nélküli tűzszünetre|, hozzátéve, hogy

    az ukrajnai háború befejezése az a cél, amelyet Trump elnökkel közösen osztunk.

    Egy X-en közzétett bejegyzésben Macron azt írja, hogy most Vlagyimir Putyin orosz elnökön a sor, hogy „bizonyítsa, valóban békét akar”.

    Folytatjuk munkánkat a múlt év márciusában Párizsban elindított koalíció keretein belül, hogy elérjük mind ezt a tűzszünetet, mind egy teljes és tartós békét Ukrajnában

    – teszi hozzá Macron.

  • Az utcákon több százezren sorakoztak, hogy láthassák, ahogy Ferenc pápát végső nyughelyére szállítják, a római belvárosban található Santa Maria Maggiore-bazilikába.

  • A világ számára ő Ferenc pápa volt. Buenos Aires lakóinak azonban Bergoglio bíboros. Ferenc pápa 1936-ban született Buenos Airesben. Mielőtt pápává választották volna, 15 éven át szolgált a város érsekeként.

    Buenos Aires egyik buszmegállójában tucatnyian utaznak a Plaza de Mayo felé, amely az argentin főváros egyik központi helyszíne, ahol megemlékező misét tartanak Ferenc pápa tiszteletére. Az egyik, gyászolókat szállító buszon két nő mesélte a CNN-nek, hogy Ferenc – pápává választása után is – minden évben leveleket küldött vissza az érsekségére, faxgépet használva.

    A buszokat, amelyeken Ferenc rendszeresen utazott a városban töltött sok év alatt, a hatóságok külön erre az alkalomra állították forgalomba.

    Több ezer kilométerrel távolabb, Rómában Ferenc pápa már elérte végső nyughelyét.

  • A Vatikán szombaton közölte, hogy Ferenc pápát a római Santa Maria Maggiore-bazilikában helyezték örök nyugalomra.

    A „római pápa sírba helyezésének szertartása” helyi idő szerint délután 1 órakor kezdődött. A ceremóniát Kevin Farrell bíboros, a „camerlengo” vezette, aki Ferenc temetésének megszervezésével volt megbízva, és aki hamarosan részt vesz a Ferenc utódjának megválasztását célzó konklávé előkészítésében is.

    A szertartás délután 1.30-kor ért véget – tette hozzá a Vatikán.

    Ferenc az első pápa több mint egy évszázad óta, akit a Vatikán falain kívül temettek el. Végrendeletében az elhunyt egyházfő azt kérte, hogy síremlékén csak egyetlen szó szerepeljen: „Franciscus”.

  • A Bíborosi Kollégium 135, nyolcvan év alatti tagja közül, akik jogosultak az új egyházfő megválasztására, 108-at Ferenc pápa nevezett ki. Ez azt jelenti, hogy a közelgő konklávén leadott szavazatok 80 százalékát olyan bíborosok adják majd le, akiket Ferenc pápa emelt erre a rangra.

    Ez az egyik legváltozatosabb összetételű konklávé lesz az egyház történetében

    – nyilatkozta a CNN-nek Susan Timoney, a washingtoni Amerikai Katolikus Egyetem professzora a hamarosan esedékes választásról.

    Ferenc pápa 12 éves egyházfősége alatt több mint 20 bíborost nevezett ki olyan országokból, amelyeknek korábban soha nem volt bíborosuk, szinte mind fejlődő országokból, köztük Mongóliából, Laoszból, Pápua Új-Guineából és Maliból.

    Timoney szerint, mivel a korábbi pápák által kinevezett bíborosok közül sokan betöltötték a 80. életévüket Ferenc pápasága alatt, ez a „generációváltás a bíborosok korában” lehetővé tette számára, hogy a világ különböző részeiről nevezzen ki új tagokat. A professzor hozzátette, hogy a konklávé előtti bíborosi beszélgetések gyakran döntő fontosságúak a következő pápa meghatározásában.

    Itt jönnek össze a bíborosok. Megbeszélik: »Mik a prioritásaink? Mit kell igazán tennünk egyházként?«

    – mondta.

    Tekintettel arra, hogy hány bíboros köszönheti pozícióját Ferenc pápának, egyesek feltételezik, hogy ez arra vezethet, hogy a konklávé olyan utódot választ, aki folytatja lelkipásztori prioritásait.

  • Az olasz belügyminiszter szerint legalább 400 ezer ember gyűlt össze a Vatikánvárosban Ferenc pápa temetésére, és sokan az utcákon álltak, hogy lássák, amint koporsóját a Santa Maria Maggiore-templomba viszik a temetésre.

    Becslésünk szerint nem kevesebb mint 400 000 ember volt jelen a Szent Péter téren és az útvonal mentén

    – nyilatkozta Matteo Piantedosi az olasz TG5 hírműsornak.

  • Képeken is megnézheti, milyen volt Ferenc pápa temetése. Erről szóló galériánkat itt tudja megtekinteni.

  • Zelenszkij egy „nagyon szimbolikus találkozóról” beszélt Trumppal Ferenc pápa temetésén, amely szerinte „történelmivé válhat”. A Fehér Ház eddig csak egy „nagyon produktív” találkozóról nyilatkozott, miközben az Egyesült Államok az Oroszország és Ukrajna közötti békemegállapodást szorgalmazza.

    Szó volt egy lehetséges második találkozóról is, de ez szertefoszlott, amint kiderült, hogy egy jelentős motoros konvoj elindult a Szent Péter térről a repülőtér felé. Trump megbízottja, Steve Witkoff csak tegnap három órán át tárgyalt Vlagyimir Putyinnal, és hangsúlyozta, hogy a közvetlen orosz–ukrán tárgyalások különös figyelmet kapnak.

    Eközben Zelenszkij római diplomáciai tárgyalássorozata még nem ért véget.

    Andrii Szibiha ukrán külügyminiszter közzétett egy képet, amelyen Zelenszkij és a francia Emmanuel Macron egy kerti asztalnál ülnek napernyő alatt. Szibiha „négyszemközti beszélgetésként” írta le a találkozót, amelynek témája „a további békeerőfeszítések”. 

    Zelenszkij a hazatérése előtt várhatóan még találkozik Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével is.

  • Bár ez a nap elsősorban nem a politikáról szól, de amikor ennyi vezető gyűlik össze egy helyen, nehéz nem elgondolkodni a világot érintő szélesebb körű problémákon. Keir Starmer, Volodimir Zelenszkij, Donald Trump és Emmanuel Macron egymás mellett állva emlékeztet az Ukrajnában dúló háborúra.

    A szimbolika egyértelmű: az Egyesült Királyság és Franciaország vezetői segítenek összehozni Ukrajna és az Egyesült Államok vezetőit, első alkalommal az Ovális Irodában történt összezördülés óta. 

    Ezen a héten Marco Rubio amerikai külügyminiszter lemondta londoni útját, ahol a lehetséges béketárgyalások legújabb fejleményeit vitatták volna meg. Ez könnyen értelmezhető úgy, hogy Starmer és Macron némileg háttérbe szorultak.

    Trump tegnap kijelentette, hogy Oroszország és Ukrajna „nagyon közel állnak egy megállapodáshoz”. Az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország, úgy tűnik, nagyrészt kimaradt ezekből a tárgyalásokból is.

    A brit kormány képviselői azonban igyekeztek kisebbíteni ezt a gondolatot. Starmer továbbra is az úgynevezett „készséges koalíció” létrehozását szorgalmazza, amelynek keretében európai csapatok segítenének érvényre juttatni az Oroszország és Ukrajna közötti esetleges békemegállapodást.

  • A Vatikán jelentése szerint mintegy 150 ezer ember sorakozott Róma utcáin, hogy végignézze, amint a pápa koporsóját körmenetben viszik végső nyughelyére.

    Ez valamivel kevesebb, mint ahányan a Szent Péter téren és a környező utcákon gyűltek össze a gyászmisére. A Vatikán közlése szerint azon a szertartáson 250 ezer gyászoló volt jelen a környéken.

  • Ferenc pápa temetési szertartását, melyet Kevin Joseph Farrell bíboros kamarás vezet, várhatóan délután 14:00 órakor (közép-európai idő szerint 13:00) fejezik be. Ezt követően számos külföldi vezető elhagyja Rómát (néhányan már távoztak is), míg a zarándokok és gyászolók maradnak.

    A mai nappal kezdődik a kilencnapos gyászidőszak, az úgynevezett novemdiales, melynek során mindennap szentmisét tartanak Ferenc pápa emlékére.

    A gyász mellett a katolikus világ figyelme hamarosan a konklávéra – az új pápa megválasztásának szertartására – irányul, ahol a választásra jogosult bíborosok a Vatikánban titkos szavazással döntenek Ferenc utódjáról.

    A bíborosok még nem erősítettek meg pontos időpontot, de a konklávét hagyományosan a pápa halálát követő 15–20 napon belül tartják. Ez arra utal, hogy május 6. után várható a szavazás.

  • A Szent Péter tér környékén ezrek áramlanak ki az utcákra Ferenc pápa temetési szertartása után. A római melegben (23 fokos csúcshőmérséklet várható) az emberek árnyékot és étkezési lehetőséget keresnek. A Chiesa di Santo Spirito in Sassia lépcsőin sokan megpihennek, szendvicset fogyasztanak, közülük többen már hajnal óta a téren tartózkodtak.

    A templomban a világ minden tájáról érkezett katolikusok gyertyát gyújtanak és imádkoznak Ferenc pápa emlékére. Családok, apácák és papok békés légkörben emlékeznek, távol az utcákon uralkodó nyüzsgéstől.

  • A Vatikánban április 23-án megtartották a bíborosok második általános kongregációját, ahol 103 bíboros részvételével jóváhagyták a „novemdiales” – a kilencnapos gyászidőszak – részletes programját. A gyász első napja Ferenc pápa temetésével szombaton délelőtt 10 órakor kezdődött, majd kilenc napon át különböző csoportok vehetnek részt a pápa lelki üdvéért bemutatott szentmiséken.

    A gyász további napjain különböző főpásztorok mutatnak be szentmisét: vasárnap Pietro Parolin bíboros, volt államtitkár; hétfőn Baldassare Reina bíboros, a pápa római helynöke; kedden Mauro Gambetti bíboros, a vatikáni bazilika főpapja; szerdán Leonardo Sandri bíboros; csütörtökön Kevin Joseph Farrell bíboros; pénteken Claudio Gugerotti bíboros; szombaton Ángel Fernández Artime bíboros; a kilencedik napon, vasárnap pedig Dominique Mamberti bíboros, a Bíborosi Kollégium protodiakónusa.

    A kilencnapos szertartássorozat különlegessége, hogy mindennap más közösséget várnak – vasárnap Vatikánváros alkalmazottait, hétfőn a római egyházmegye képviselőit, kedden a pápai bazilikák káptalanjait, és így tovább. Ahogy a Szentszék közleménye fogalmaz: „a közösségek e sokfélesége bizonyos értelemben megmutatja a legfőbb Pásztor szolgálatának környezetét és a római egyház egyetemességét”.

    A Santa Maria Maggiore-bazilikában – Ferenc pápa végső nyughelyén – szerdától szombatig minden este rózsafüzér-imádságot tartottak az elhunyt pápa lelki üdvéért. 

  • Ferenc pápa koporsóját püspökök és magas rangú bíborosok fogadták a Santa Maria Maggiore-bazilikában, ahol később egy magánszertartás keretében helyezik örök nyugalomra. A szentatya a római Santa Maria Maggiore-bazilika oldalhajójának egyik fülkéjében kapott helyet, Szent Ferenc oltárának közelében, a Pauline-kápolna és a Sforza-kápolna között. A síremlék különlegessége, hogy liguriai palakőből készült – abból a régióból származó anyagból, ahonnan a pápa olasz nagyszülei is származtak.

    Ez a személyes választás egyszersmind mély tisztelgés családi gyökerei előtt. A síron mindössze a „Franciscus” felirat és a pápa mellkeresztjének másolata látható, tükrözve életének és pápaságának egyszerűségét. A pala nem a fényűzés köve, hanem ahogy a Ligur Palarégió elnöke fogalmazott: „a nép köve, amely melegséget ad” – ez is híven tükrözi Ferenc pápa életfilozófiáját, amely az egyszerűséget és az emberközeliséget helyezte előtérbe.

  • Ferenc pápa koporsója megérkezett a római Santa Maria Maggiore-bazilikához. A koporsóvivők leemelték a koporsót a pápamobilról, és ezekben a percekben viszik be a templomba. 

    A helyszínen 40 menekült, fogoly és hajléktalan ember várta Ferenc pápa koporsóját, mindegyikük fehér rózsát tartva kezében. Jelenlétük szimbolizálta a pápa különleges elkötelezettségét a társadalom peremére szorultak iránt. 

    A Vatikán pompája helyett Ferenc pápa saját kérésére a római Santa Maria Maggiore-bazilikában lel végső nyugalomra. Ő lesz az első pápa több mint egy évszázad óta, akit a Vatikánon kívül temetnek el. Ez a választás is híven tükrözi Ferenc pápa életfilozófiáját – az egyszerűséget és a hagyományos pompától való eltávolodást. A döntés, hogy itt helyezzék örök nyugalomra, egyszerre személyes végakarat és erőteljes szimbólum – utolsó üzenete az egyszerűség és alázat értékeiről, amelyeket pápaként is képviselt.

  • A Vatikán közlése szerint több mint 250 ember gyűlt össze szombaton Ferenc pápa temetési szertartásán a Szent Péter téren.

    A csaknem két és negyed órás ceremónia nemcsak méretében, de jelentőségében is történelmi volt. A hatalmas tömeg – amely szinte megtöltötte a teret és a környező utcákat – békés méltósággal búcsúzott az egyházfőtől.

    A légi felvételeken jól látható volt, ahogy a hívek és tisztelők sokasága ellepte a Vatikánt körülvevő területet. 

  • Vatikáni források szerint Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozott Ferenc pápa temetési szertartása előtt, és megállapodtak abban is, hogy a mise után folytatják a megbeszéléseket.

    A Fehér Ház egyik munkatársa a Reutersnek „nagyon eredményesnek” nevezte a két elnök egyeztetését. Andrij Jermak, az ukrán Elnöki Hivatal vezetője a Telegramon osztott meg egy képet, amelyen a két vezető a Szent Péter-bazilikában tárgyal.

  • A halottaskocsi lassan, méltóságteljesen halad Róma utcáin, hogy az út szélén állók is részt vehessenek valamelyest a temetési menetben, el tudjanak búcsúzni. 

    Ez az utolsó alkalom, hogy a nyilvánosság láthatja a pápa koporsóját, mielőtt végső nyughelyére helyezik a római Santa Maria Maggiore-bazilikában.

    Spontán tapsvihar tör ki az utcákon, amerre a menet elhalad – a hívek és tisztelők így kísérik Ferenc pápát utolsó földi útján.

    Az olasz belügyminisztérium a Ferenc pápa temetését biztosító biztonsági műveletről közölte, hogy a pápa koporsóját szállító 6 kilométeres útvonalon rendkívüli biztonsági intézkedéseket vezettek be. Az útvonal teljes hosszában minden 10 méteren egy-egy rendőr vagy katona teljesít szolgálatot, biztosítva a menet zavartalan haladását és a résztvevők biztonságát.

    Emellett öt rendőrségi helikopter járőrözik a város felett, az olasz főváros légterében pedig repüléstilalmi zónát vezettek be mindazok számára, akik nem a biztonsági művelet részeként tevékenykednek.

  • Orbán Viktor miniszterelnök, aki a helyszínen búcsúzott a szentatyától, a közösségi oldalán is bejelentkezett Ferenc pápa gyászszertartásának végével, megosztva néhány képet a Szent Péter térről, és azt írta:

    Sosem feledjük bátorságát és a béke melletti kiállását. Isten nyugosztalja!

    Nemcsak a kormányfő, de Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is elköszönt, ő egy mondattal és egy videóval fejezte ki tiszteletét Ferenc pápa felé. 

    Búcsúzunk

    – írta a videóhoz, amely egy rövid körkép a Szent Péter téren tapasztaltakról. 

  • A koporsóvivők ezekben a percekben felemelték Ferenc pápa koporsóját, hogy visszavigyék a Szent Péter-bazilikába. Rövid tiszteletadás után a halottaskocsira helyezik. A bazilika nagyharangja is megszólalt a néhai főpásztortól búcsúzva. 

    A két órán át többnyire csendes tömeg újra spontán tapsban tört ki – a tisztelet és szeretet utolsó kifejeződéseként. Eközben a bíborosok is elhagyták helyüket a Szent Péter téren, és méltóságteljes menetben vonultak vissza a bazilikába, miközben a koporsóvivők előreléptek, hogy megemeljék a néhai pápa földi maradványait rejtő koporsót.

    Ez a pillanat jelzi a nyilvános szertartás végét, és a kezdetét annak az útnak, amellyel Ferenc pápa földi maradványait végső nyughelyére kísérik a bazilika kriptájában, ahová a hívek ezután zarándokolhatnak majd, tiszteletüket téve a történelmi jelentőségű egyházfő emléke előtt. Ferenc pápa koporsóját a Tiberis folyón át Róma egyik legjelentősebb Mária-templomába, a Santa Maria Maggiore-bazilikába szállítják, ahol már szintén megkondultak a harangok, várva a pápa földi maradványainak érkezését.

    A szertartás zárásaként a kórus a Magnificatot, Szűz Mária hálaénekét énekelte: „Magasztalja lelkem az Urat, és szívem ujjong üdvözítő Istenemben”. 

  • A Szent Péter tér szélén összegyűlt nemzetközi tömeg többnyire csendben figyelte Ferenc pápa temetési szertartását. A csendet csak az imádságok és énekek törték meg, illetve a spontán taps, amikor a pápa koporsóját megpillantották.

    A CNN tudósításából kiderül, hogy bár az emberek szorosan álltak egymás mellett, tisztelettel adtak helyet azoknak, akik letérdeltek imádkozni. A hangulat hirtelen változott át a megilletődöttről felemelővé, amikor a jelenlévők békejobbot nyújtottak egymásnak, és a papok előreléptek a biztonsági korlátoknál, hogy megáldoztassák a híveket. 

    A Szent Péter téren állva legalább öt különböző nyelvet lehetett hallani, és számos ország – köztük Argentína, Libanon, Venezuela és Bosznia-Hercegovina – zászlaja volt látható, tanúsítva Ferenc pápa globális hatását.

    A hőség ellenére gyermekek és idősek egyaránt érkeztek a szertartásra. A hívek segítettek az önkénteseknek vizet osztani a tömeg hátsó részében állóknak – egy apró, de sokatmondó jele annak a szolgáló szeretetnek, amelyet maga Ferenc pápa is képviselt életében – írták. 

  • Feltűnő lehet, hogy Ferenc pápa temetésén a zenei kíséretet főként gregorián énekek, vagyis egyszerű, egyszólamú dallamok adják, melyeket a papok és a kórus énekel.

    A gregorián ének a kereszténység korai századaiban kialakult zenei forma, amely a liturgia zenei kifejezésére szolgál. A szertartáson a rangos Sixtus-kápolna kórusa énekel, azaz a pápa személyes együttese – 20 férfi és 30 fiú alkotja. A mise egyes részeit összetettebb, többszólamú (polifón) tételek kísérik, de a Vatikán nem nevezte meg ezek szerzőit.

    Ez jelentős eltérés például az anglikán egyház gyakorlatához képest, ahol jóval kidolgozottabb himnuszokat és kórusműveket használnak – ahogy azt például II. Erzsébet brit királynő temetésén is hallhattuk.

    A gregorián énekek használata Ferenc pápa temetésén egyben tisztelgés is a katolikus egyház ősi hagyományai előtt, és összhangban áll a pápa által életében is képviselt egyszerűség és visszafogottság értékeivel.

  • A koncelebráló keleti rítusú keresztény vezetők is a koporsóhoz vonulnak elbúcsúzni. Youssef Absi melkita pátriárka (a szíriai egyház feje) megtömjénezte a pápa koporsóját, majd a Christos Anesti című ősi görög ortodox húsvéti himnuszt énekeltek, ami a keleti kereszténység egyik legfontosabb liturgikus éneke, címének jelentése: „Krisztus feltámadt!”

OSZAR »