
Weiler Péter képzőművész munkássága és portfóliója mesterséges intelligenciával fűszerezve.
MEGVESZEM2025-ben szinte minden napra jut egy disztópikus jövőképet felvázoló szalagcím vagy híradás, nem csoda, hogy futószalagon születnek a világvégével mint témával foglalkozó sorozatok és filmek. Az emberiség sorsának legrosszabb forgatókönyvét most egy dominikai rendező, Leticia Tonos új filmje, a Csak lélegezz mutatja be.
Leticia Tonos Csak lélegezz című sci-fije egyszerre borzasztóan örök érvényű és aktuális, hiszen amellett, hogy morális témákat boncolgat, a mesterséges intelligenciát helyezi fókuszba. A film vízió egy elpusztult jövőről, amely bár vizuálisan elképesztő, megtapasztalni már annál kevésbé: sivár, üres és fenyegető.
2147-et írunk, Tanya (Sophie Gaëlle) belerázkódott az egyedüllétbe. Egy föld alatti bunkerban él, a növényeit gondozza, és több mint 4000 napja nem érintkezett más emberrel. Úgy tűnik, ő az egyetlen túlélője a Nagy Kémiai Háborúnak, ami a kihalás szélére sodorhatta az emberiséget.
Az óvóhelyen Tanya egyedüli társa és segítője egy hatalmas, maszk formájú objektum, Vida (Élet). A Paz Vega hangján megszólaló mesterséges intelligencia gondoskodik Tanya életben maradásáról, bár ő maga közben reprodukciós kísérletbe kezd annak reményében, hogy utódjai születnek, az emberiség pedig megmenekül. Hamarosan feltűnik egy titokzatos férfi, Azarias, aki fenekestől felforgatja Tanya (és Vida) életét.
A férfi jelenléte újabb réteget visz a filmbe, titokzatossága és sebezhetősége azonnal sokkal érdekesebb figurává teszi őt Tanyánál. Azarias megjelenése felborítja a bunker törékeny egyensúlyát, ám a betolakodónak idővel sikerül Tanya bizalmába férkőzni. Még úgy is, hogy a kapcsolat nem indul zökkenőmentesen.
A színészek között azonban sajnos nem alakul ki kémia. Sophie Gómez és Jalsen Santana szereplői bár hiteles alakok, kissé egydimenziósak, és a karakterfejlődés is elmarad, vagy legalábbis csekély mértékben történik meg. A cselekmény sem halad konkrét irányba vagy cél felé, az egysíkúság miatt pedig az egész filmből hiányzik egyfajta érzelmi töltet, a valódi izgalom és a feszültség is.
A film esztétikailag sok inspirációt merít a különböző kultuszfilmek képi világából: a Dűnéből, a Szárnyas fejvadászból és a Csillagok közöttből is. A brutalista környezetben minden fakó, színeket is alig látunk, egyedül Tanya gondosan nevelgetett növényei csempésznek némi életet a szürke hétköznapokba.
Tonos kegyetlen világot teremtett, amelyben a levegő és a víz minden, csak nem éltető, ellenben kiszámíthatatlan atmoszférát kölcsönöz a filmnek. Amikor a szereplők a szabadban kénytelenek boldogulni, a mesterséges intelligencia felel a jólétükért. Vida azonban csak egy bizonyos fokig együttműködő…
A mesterséges intelligenciával kapcsolatban felmerülő morális kérdéseket ebben a filmben filozofikus megközelítésből láthatjuk. A Csak lélegezz egyik erőssége az ember és a technológia kapcsolatának feltárásában rejlik. A néző a főhőssel egyszerre ébred rá, hogy Vida nemcsak egy eszköz, hanem önálló akarattal rendelkező, komplex karakter is. Az egyre növekvő érzelmi összetettséget tökéletesen igazolja az a jelenet, amelyikben a férfi feltűnik, a Tanyát őrző Vida pedig „vérszemet kap”.
Az ember és az AI közötti nézeteltérés ajda a film csúcspontját, ám ahelyett, hogy a jelenet nagyot ütne, végül sajnos ellaposodik.
Nem túl fantáziadús trópus, szerencsére még nem annyira elcsépelt, hogy ne lehessen belőle 2024-ben sci-fit készíteni. Kár, hogy nem sikerült jobbat.
A másfél órás spanyol–dominikai koprodukciós alkotás a 2024-es cannes-i filmfesztiválon a Fantasztikus Pavilon legjobbja lett. A Pannonia Entertainment forgalmazásában megjelent film január 16-tól, magyar felirattal látható a mozikban.
Weiler Péter képzőművész munkássága és portfóliója mesterséges intelligenciával fűszerezve.
MEGVESZEM
Rovataink a Facebookon