Szakértő a Vlagyimir Putyin nélküli béketárgyalásokról: Durcásak lesznek az amerikaiak

GettyImages-1258930399
Marton Máté
2025.05.15. 14:40
Ha Putyin nincs rajta a listán, akkor az azt jelenti, hogy nem akar tárgyalni – mondta Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő az Index kérdésére. Szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnök főképp az Oroszországnak kedvező harctéri helyzet miatt nem utazott csütörtökön Isztambulba, ahol hármas elnöki találkozót terveztek közte, ukrán kollégája, Volodimir Zelenszkij és az amerikai államfő, Donald Trump között.

Az Index szerda este beszámolt arról, hogy Vlagyimir Putyin nem szerepel az orosz delegáció tagjai között a csütörtöki, Ukrajnával folytatandó isztambuli béketárgyalásokon. A küldöttséget elnöki tanácsadója, Vlagyimir Medinszkij vezeti, miközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban kikötötte, csak akkor hajlandó részt venni a tárgyaláson, ha azon Putyin is megjelenik. Az orosz elnök után pedig Donald Trump is jelezte, hogy nem utazik Törökországba.

Orosz részről egyelőre nem érkezett indoklás, hogy Putyin miért nem vesz részt személyesen a béketárgyaláson, és miért csak egy alacsonyabb rangú delegációt küld – az orosz tárgyalók között még a külügyminiszter, Szergej Lavrov sem kapott helyet, pedig az Egyesült Államok külügyminisztere, Marco Rubio is jelen van. 

Pedig a találkozó ötletét maga Vlagyimir Putyin vetette fel,

miután még május 10-én a Kijevbe látogató Emmanuel Macron francia elnök, Friedrich Merz német kancellár, valamint Keir Starmer brit és Donald Tusk lengyel miniszterelnök Donald Trumppal egyeztetve vetették fel egy 30 napos tűzszünet ötletét, amire válaszul Putyin bedobta, hogy helyette inkább tárgyaljanak ketten Zelenszkijvel.

Az Index kérdésére Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő elmondta, milyen üzenetet küld az orosz elnök azzal, hogy végül nem utazott Isztambulba, hogy személyesen részt vegyen a tárgyaláson.

Ha Putyin nincs rajta a listán, akkor az azt jelenti, hogy nem akar tárgyalni. Ezt körülbelül két-három hónapja már feltételezzük

– fogalmazott Kis-Benedek, aki szerint Moszkva azért nem nyitott a béketárgyalásokra, mert jelenleg viszonylag gyorsan halad előre Ukrajnában, így Vlagyimir Putyinnak jelenleg nem is érdeke a tárgyalás.

Szerinte ebben a helyzetben érthető, hogy „nincs semmiféle megállapodásra szándékuk és akaratuk”. Így pedig orosz részről „nincs sok értelme, hogy Putyin elmenjen”.

Van-e értelme így tárgyalnia Ukrajnának és Oroszországnak? 

A biztonságpolitikai szakértő szerint Putyin távolmaradásának az lehet a következménye, hogy akár magára is haragíthatja az amerikai elnököt, aki már korábban is elégedetlenségét fejezte ki aziránt, mert egyáltalán nem haladnak a tárgyalások.

Ez azt jelenti, hogy az amerikaiak eléggé durcásak lesznek – ismerve Trump hozzáállását az ilyen történésekhez. Az amerikai elnök jelenleg a Közel-Keleten tartózkodik, és azt mondta, hogyha valami értelmes kijön ebből a tárgyalásból, akkor ő is Isztambulba utazik. Nyilván learatni a babérokat, de erre nem kerül sor, úgyhogy Trump sem megy

– hangsúlyozta Kis-Benedek.

A biztonságpolitikai szakértő kifejtette, hogy a tárgyalásoktól való orosz elzárkózás egyértelmű, ami miatt elképzelhető, hogy az ukránok sem tárgyalnak a várakozásaiknál alacsonyabb diplomáciai szintű orosz küldöttséggel.

Nemhogy Putyin nem megy, hanem jóval alacsonyabb szintre vitték az orosz delegációt. Az ukrán elnök már ott van Isztambulban a stábjával, de érthető módon Putyint kezeli partnerként. Tehát, ha Putyin nem megy el, akkor Zelenszkij sem vesz részt ezen a megbeszélésen. Két szinttel alacsonyabb delegációval nem tárgyal, ez teljesen világos.

A Sky News legfrissebb értesülései szerint Zelenszkij még nem döntötte el, hogy leül-e tárgyalni az alacsonyabb szintű orosz diplomáciai delegációval, de a körülményeket tekintve meglepő lenne, ha a tárgyalóasztalnál az ukrán elnök is helyet foglalna – ha egyáltalán leülnek egy asztalhoz az orosz és az ukrán delegáció tagjai.

Kis-Benedek József összességében kudarcnak értékeli a jelenlegi helyzetet.

Az Index felvetésére, mely szerint innentől kezdve van-e bármi értelme az isztambuli eseménynek, tömören csak úgy fogalmazott, hogy „jelenlegi formában semmi értelme nincs”.

Ilyen következményekkel járhat Putyin távolmaradása

A biztonságpolitikai szakértő elmondta, egyelőre nem tudni, hogy Vlagyimir Putyin távolmaradásának milyen következményei lesznek Oroszországra nézve. Azonban emlékeztetett, hogy Donald Trump korábban úgy próbált nyomást helyezni Putyinra, hogyha ez bekövetkezik, akkor valószínűleg újabb szankciókat vetnek ki Oroszország ellen.

Trump belengette azt is, hogy kiszáll a tárgyalások szponzorálásából és szervezéséből, amit én persze nem tartok elképzelhetőnek

– véli Kis-Benedek, aki hozzátette, a mostani, Vlagyimir Putyin és Volodimir Zelenszkij közötti találkozó elmaradása a nyugati országok szemében mindenképpen egy negatív fordulat. Ugyanakkor a szakértő úgy látja,

az oroszok olvasatában ez nem feltétlenül negatív, mert az ő álláspontjuk az, hogy pillanatnyilag nem akarnak tárgyalni, és ezt valamilyen formában megindokolják.

Kis-Benedek visszautalt, hogy Vlagyimir Putyin a múltban már többször is azt mondta, hogy Zelenszkijvel nem hajlandó tárgyalni. Hasonló kijelentéseket tett az ukrán elnök is Putyinról – részben azért, mert maga az ukrán elnök adott ki egy elnöki rendeletet, ami megtiltja, hogy Putyinnal tárgyaljon – de ez most már megváltozott.

Az igazság valahol ott van, hogy az oroszok nem is akarnak az ukránokkal tárgyalni

– összegezte Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő.

Így halad Trump békekezdeményezése

A régi–új amerikai elnök, Donald Trump már a 2024-es amerikai elnökválasztási kampány alatt többször ígérte, hogy megválasztása esetén rövid időn belül békét teremt Ukrajnában azzal, hogy tárgyalóasztalhoz ülteti Ukrajnát és Oroszországot. A republikánus elnök csapata az elnök januári beiktatása óta valóban azon dolgozik hogy valamilyen megállapodást tető alá hozzanak, azonban ezt több körülmény is nehezíti.

Trump a tárgyalóasztalhoz kényszerítette az Egyesült Államok által támogatott Ukrajnát a katonai segélyek és a hírszerzési együttműködés ideiglenes felfüggesztéseivel, miután találkozójuk a Fehér Házban a J. D. Vance amerikai alelnök és Voldimir Zelenszkij ukrán elnök között kialakult heves vita miatt botrányba fulladt, és az az eddigi amerikai segítségért ellentételezésként elvárt ritkafém-megállapodás aláírása helyett az ukrán elnök Fehér Házból való korai távozásával zárult.

Azonban eleinte hiába állt pozitívan a tárgyalásokhoz az agresszor Oroszország, Putyinék továbbra sem tűnnek hajlandónak a békekötésre.

Az amerikai–orosz diplomáciai közeledés még februárban kezdődött egy Trump és Putyin közötti telefonbeszélgetéssel, amit aztán az Egyesült Államok és Oroszország magas rangú diplomatáinak és külügyi tisztviselői közötti puhatolózó tárgyalás követett Szaúd-Arábiában, de eddig eredményként csak egy részleges fegyverszünetet tudnak felmutatni a Fekete-tengeren, pedig az amerikai és az orosz elnök már több ízben is egyeztetett telefonon.

Mindezek ellenére jelenleg úgy tűnik, a szélesebb béketárgyalások folyamata még azelőtt befagyott, hogy az érdemlegesen megkezdődött volna.

(Borítókép: Vlagyimir Putyin 2023. június 22-én. Fotó: Contributor / Getty Images)



OSZAR »