A szakértő szerint még messze nincs vége az ukrán kémbotránynak

2025.05.12. 07:28
Diplomáciai feszültség, kémvádak és titkosszolgálati akciók árnyékolják be a magyar–ukrán kapcsolatokat. Kis-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő szerint a kiutasítások csak olajat öntöttek a tűzre, és a helyzet a kárpátaljai magyarságra nézve is aggasztó fejleményeket hozhat.

Kis-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő szerint nem volt szerencsés lépés az ukrán diplomaták kiutasítása, és az ügy könnyen eszkalálódhat – akár a kárpátaljai magyarság rovására is. Úgy véli, ha Ukrajna valóban bizonyítékokat tud felmutatni a kémvádakra, a történet tovább bonyolódhat, és politikai síkon is súlyos következményekkel járhat. 

A hirado.hu-nak adott interjújában többek között azt mondta:

  • a magyarországi ukrán diplomaták kiutasítása nem volt a legmegfelelőbb lépés a helyzet rendezésére, és Ukrajna titkosszolgálati akciókkal is reagálhat.
  • A szakértő szerint az ukrán fél konkrét vádakat fogalmazott meg, de az ügy valódi súlya a bemutatott bizonyítékokon múlik majd.
  • Elképzelhetőnek tartja, hogy a kárpátaljai magyarságot fokozott ukrán figyelem éri a magyar–ukrán konfliktus miatt.
  • A jelenlegi feszült diplomáciai helyzetben Kis Benedek nem zárja ki szabotázsakciók lehetőségét sem ukrán részről.
  • Úgy véli, hogy a magyar–ukrán viszony romlása nem a végjáték, hanem inkább egy hosszan elhúzódó konfliktus része.

Áll a bál Ukrajna és Magyarország között

Ahogy arról beszámoltunklátványos játszmákat folytat egymással Ukrajna és Magyarország, az Orbán Viktor miniszterelnök ellen indult lejárató akció híre után titkosszolgálati források erősítették meg az Indexnek, hogy drónokat észleltek Tokajban, amelyek információk szerint Ukrajnából érkezhettek. Pénteken két magyar állampolgár kémkedés miatti, ukrajnai letartóztatásának hírére a magyar külügy kiutasítással válaszolt, amire szintén kiutasítás volt a reakció. Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között most a háborúban álló ország EU-csatlakozásának kérdése jelenti a konfliktus csúcspontját.

Mint írtuk, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) pénteken azt állította, hogy lelepleztek egy Nyugat-Ukrajnában működő magyar katonai hírszerző hálózatot. Kémkedés miatt két magyar állampolgárt letartóztattak, akik korábban az ukrán hadsereg alkalmazásában álltak, most hazaárulással vádolják őket.

A hírek szerint a két személyt a magyar titkosszolgálat toborozta, feladatuk az volt, hogy megvizsgálják a Kárpátalja feketepiacain kapható katonai felszereléseket, figyeljék a magyar lakosság és a katonai erők mozgását Kárpátalján, valamint jelentsenek a felsorakoztatott katonai felszerelésekről és készültségi szintjükről.

Információk szerint a nemzetközi média már azelőtt kérdéseket küldött a magyar vezetésnek, hogy az értesült volna a hírről.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a letartóztatásra úgy reagált, hogy „ezt egy óvatossággal kezelendő ukrán propagandának kell minősíteni”. Az országok között diplomáciai egyeztetés indult, majd a magyar külügyminiszter közölte, hogy Magyarország kiutasított két, diplomáciai fedésben dolgozó ukrán kémet, akik Ukrajna budapesti nagykövetségén látták el feladatukat.

Szijjártó Péter bejelentése után Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter is jelentkezett, így a pénteki ukrajnai letartóztatásra adott magyar válaszra megérkezett a reakció: két magyar diplomatát kiutasítanak Ukrajnából . Paczolay Máté, a Külgazdasági és Külügyminisztérium szóvivője úgy látja, hogy Ukrajna nem képes elviselni Magyarország békepárti álláspontját.

Az orosz–ukrán háború fejleményeiről az Indexen folyamatos, percről percre tudósításunkban is beszámolunk. A hétfői nap eseményei az alábbi linken olvashatóak.



OSZAR »