Ukrajna kemény hangvételű üzenetet küldött Magyarországnak, miközben dagad a kémbotrány

Képernyőkép 2025-05-10 185612.png
2025.05.11. 14:16
Vasárnap Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára megerősítette az ukrán sajtóban korábban megjelent a hírt, miszerint Magyarország bizonytalan időre elhalasztja a május 12-re tervezett kisebbségi konzultációt. Az ügy előzménye a pénteken kirobbant kémbotrány, melynek keretei közt Ukrajnából magyarnak titulált, Magyarországról pedig ukrán kémeknek titulált egyéneket tiltottak ki. A Fidesz szerint a Tisza Párt húzódik meg a háttérben. Az ukrán külügyminisztérium szóvivője azt üzente a magyar kormánynak, hogy vessenek véget az értelmetlen ukránellenes hisztériának.

A május 12-re tervezett, Ungváron tartandó ukrán–magyar kisebbségi konzultációt bizonytalan időre elhalasztották a magyar fél kezdeményezésére. A találkozó a korábban Budapesten egyeztetett 11 magyar ajánlás megvitatásának első fordulója lett volna – közölte az Interfax Ukraine.

Az ukrán delegáció már a helyszínre érkezett, és az első előzetes eredményekre számított, amikor értesült a halasztásról. A budapesti előkészítő tárgyalásokon a felek korábban megállapodtak szakértői munkacsoportok felállításáról a kisebbségi kérdések részletes vizsgálatára.

A halasztás okairól egyelőre nem érkezett hivatalos magyarázat a magyar kormány részéről. Az ukrán–magyar kapcsolatok az elmúlt években feszültté váltak, elsősorban a kárpátaljai magyar kisebbség nyelvhasználati és oktatási jogai körüli viták miatt. A konzultációsorozat éppen ezt a feszültséget igyekezett volna enyhíteni.

Cikkünk megjelenése után Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára 

megerősítette, hogy az elmúlt napok eseményei miatt a magyar fél lemondta a kárpátaljai magyar kisebbség jogainak rendezéséről szóló magyar–ukrán szakértői tárgyalást.

Magyar Levente vasárnapi Facebook-bejegyzésében emlékeztetett: április 29-én Olha Sztefanyisina ukrán miniszterelnök-helyettessel megbeszélést folytatott Budapesten azzal a céllal, hogy új lendületet adjanak a kárpátaljai magyar kisebbség anyanyelvhasználati jogait rendezni hivatott kétoldalú, a megelőző hónapokban megrekedt tárgyalássorozatnak.

A korrekt hangvételű megbeszélésen megállapodtak abban, hogy május 12-én szakértői szinten folytatják a munkát – idézte fel. A hétfői tárgyalást azonban szombat este lemondta, mert úgy ítélte meg, hogy „az elmúlt napok eseményei a magyar–ukrán kapcsolatokban nem teszik lehetővé a jóhiszemű, konstruktív egyeztetést olyan fontos és érzékeny tárgyban, mint a kisebbségi jogok.”

Azon körülmény, hogy pénteken kémvádak alapján „elhárító akciót” hajtottak végre Kárpátalján, amit az ukrán fél egyből széles médianyilvánosság elé tárt megkérdőjelezi a nyitott kérdések rendezésére irányuló szándék őszinteségét – fogalmazott az államtitkár. „Lássuk, mi történik a következő napokban. A magunk részéről mi továbbra is készen állunk a párbeszédre” – zárta bejegyzését Magyar Levente.

„Kezdődik a boszorkányüldözés” 

„Amikor elfogy a bizonyíték, kezdődik a boszorkányüldözés” – reagált Tihij Georgij, az ukrán külügyminisztérium szóvivője arra a hírre, hogy a magyar Terrorelhárítási Központ (TEK) tisztjei őrizetbe vettek egy ukrán állampolgárt Budapesten.

Az ukrán diplomata az X közösségi platformon keményen fogalmazott:

Ideje lenne, hogy a magyar hatóságok véget vessenek az értelmetlen ukránellenes hisztériának

– írta, egyértelműen utalva arra, hogy alaptalannak tartják a vádakat.

Akcióban a TEK

Bár egyelőre megerősítés nem érkezett, de a halasztás kapcsolatban állhat az elmúlt napok tevékenységeivel, ugyanis pénteken arról írt a Kyiv Post, hogy az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) leleplezett egy Nyugat-Ukrajnában működő magyar katonai hírszerző hálózatot. Ez az első ilyen eset az ország történetében.

Az SZBU szerint a letartóztatott két személyt a magyar titkosszolgálat toborozta az akciók végrehajtására. A közlemény szerint a hatóságok tudják, hogy a magyar katonai hírszerzés mely ügynöke irányította az őrizetbe vett két személyt. Korábban mindketten az ukrán hadsereg alkalmazásában álltak. Az SZBU dokumentálta a magyar ügynökök minden lépését, és lakóhelyükön letartóztatta őket. A házkutatás alatt telefonokat és egyéb tárgyi bizonyítékokat foglaltak le. Most hazaárulással vádolják őket.

Ennek következtében Magyarország kiutasított két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet, ugyanis a kormány nem tűri tovább a hazánkkal szembeni folyamatos lejárató akciókat Kijev részéről

– jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten. Egy látványos TEK-es akció is felkerült az internetre, amiben a Ferenciek terén az Országos Idegenrendészeti Főigazgatósággal közösen elfognak egy férfit, akit kapcsolatba hoztak a kémkedési botránnyal, és még aznap kitoloncoltak az országból.

A Nézőpont Intézet elemzője, Boros Bánk Levente nyilatkozott az Indexnek a pénteken történtekkel kapcsolatban. Az elemző szerint azt, hogy kémkedés történt, vagy sem, pontosan nem lehet megmondani. Azonban egy „nem baráti ország” titkosszolgálatának az állítása akár lehet dezinformációs művelet is, ami a magyar kormány megbuktatására irányul.

Az ukrán titkosszolgálatok célkeresztjében van Magyarország, a magyar kormány és személyesen a miniszterelnök is – jelentette ki Horváth József, a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet vezetője, biztonságpolitikai szakértő a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. Hangsúlyozta, Magyarország három éve következetesen kiáll a béke mellett, a háborúval és annak értelmetlenségével szemben foglal állást.

A háború kirobbanása óta az ukrán vezetés a titkosszolgálatokat is „hadrendbe állította”, olyannyira, hogy merényleteket hajtanak végre akár Moszkvában, másrészről befolyásolási és dezinformációs műveleteket folytatnak akár Magyarország ellen is − mondta.

Az ukrán oldal

„Ez egy ügynökhálózat volt, amelynek tagjai akár a saját állampolgáraink is lehettek. Sajnos ilyesmi minden országban előfordul. Ha ilyen gyorsan elfogták őket, aligha voltak profi hírszerzők, akik komolyabb intézményeknél tudnának dolgozni” – jelentette ki az ukrán Espresso oldalnak Olekszij Hetman, az Ukrán Nemzeti Gárda tartalékos őrnagya, az orosz–ukrán háború veteránja

Úgy gondolom, ez inkább üzenet Magyarország vezetésének, mintsem komoly katonai eredmény. Ha elfogták őket, és a hálózatot sikerült felszámolni, az jó – azt mutatja, hogy az ukrán hírszerzés hatékonyan működik

– fogalmazott Hetman. Hozzátette, elképzelhető, hogy már korábban az ukrán hatóságok figyelmébe kerültek a letartóztatott személyek; szerinte figyelhették őket, de akár dezinformációkat is eljuttathattak hozzájuk. 

Két magyar diplomatának pedig 48 órán belül el kell hagynia Ukrajnát – jelentette be Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter pénteken a közösségi oldalán. Közölte, hogy a külügyminisztériumba kérették Magyarország kijevi nagykövetét, akinek átadták a diplomaták kiutasításáról szóló jegyzéket.

Válaszul cselekszünk Magyarország lépésére, a kölcsönösség elve és nemzeti érdekeink szerint

– fogalmazott Ukrajna külügyminisztere, utalva arra, hogy Magyarország ezt megelőzően pénteken döntött két ukrán diplomata kiutasításáról.

A Magyar-szál

Eközben a Fidesz már arról beszélt, hogy az ukrán kémeknek köze lehetett a Tisza Párthoz és Magyar Péterhez, valamint a korábban „ukrán álláspontot képviselt” Ruszin-Szendi Romulusz egykori vezérkari főnökhöz. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője erről vasárnap reggel beszélt a Kossuth rádióban.

„A Magyar Péter által felhozott vádaknak se füle, se farka nem volt, ezt követően, alig pár órával később az ukránok mindenféle bizonyíték nélkül azzal vádoltak két kárpátaljai magyart, hogy kémkedtek, és azon dolgoztak, hogy felmérjék az ukrán katonai erőt Kárpátalján” − hangoztatta a nagyobbik kormánypárt frakcióvezetője.

Megjegyezte, ezek ugyan súlyos vádak, de szerinte semmilyen bizonyíték nincs erre.

Van egy ukránbarát egykori altábornagy, ahogy egyébként a szakzsargon hívja, fennáll a gyanúja annak is, hogy be van ütve az ukránokhoz, tehát hogy ukrán titkosszolgálati kapcsolatai lehetnek, ez az ő esetében külön vizsgálatot érdemelne

− fogalmazott, majd hozzátette, az eseményláncolat „teljesen nyilvánvaló” következtetése szerint fennáll a gyanúja annak, hogy ez a kapcsolat maga Ruszin-Szendi Romulusz volt.

„A velünk szemben álló politikai erő, a Tisza Párt rendelkezik olyan ukrán kapcsolatokkal, amelyek, mondjuk úgy, hogy sérthetik az ország szuverenitását”

− hangsúlyozta Kocsis Máté. 

Menczer Tamás, a párt kommunikációs igazgatója pedig arról beszélt közösségi oldalán, hogy „a vak is láthatja, hogy az ukrán titkosszolgálat összejátszik a Tisza Párttal”. Ezt alátámasztandó az alábbi négy indokot emelte ki:

  • Ruszin-Szendi Romulusz korábban elmondta – erről felvétel van –, hogy neki az ukrán vezetőkhöz megvannak a telefonszámok, fontos ukrán kapcsolatai vannak.
  • Csütörtökön egy honvédségi jelentésből kiderült, hogy Ruszin-Szendi Romulusz a NATO ülésein Ukrajnát dicsőítette. Ukrajnát képviselte, nem Magyarországot. Orbán Viktor ezért rúgta ki.
  • Szintén tegnap a Tisza Párt vezetője támadta a magyar hadsereget, álhíreket terjesztett, gyengíteni akarta Magyarországot.
  • Ma pedig az ukrán titkosszolgálat lejárató akciót indított Magyarország ellen. Felfoghatatlan és elfogadhatatlan, hogy Magyar Péter az ukrán titkosszolgálattal összejátszva támadja Magyarországot!

A kormánypárti politikus szerint ezek miatt a napnál is világosabb az összefüggés, amely az elmúlt 30 évben példátlan volt, hogy „egy pártvezető a hazájára támadjon egy másik ország titkosszolgálatával közösen”.

A Tisza Párt álláspontja

Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke mindössze egyetlen posztja néhány mondatával reagált a felmerült vádakra:

„Az egykor komolyan vehető állampárt Hofit, Benny Hillt és az 1950-es évek kommunista agitprop kommunikációját túlszárnyalva most éppen azt terjeszti, hogy a legnagyobb támogatottsággal rendelkező magyar párt összejátszik az ukrán titkosszolgálattal. 

Elvtársak, van egy rossz hírem. Ezt a marhaságot a saját szavazóitok sem hiszik el, sőt láthatóan kinevetnek benneteket. Először azt hazudtátok, hogy Brüsszel irányít bennünket. Aztán, hogy az amerikaiak. Aztán, hogy a német kancellár, meg a DK, meg Soros György. Most meg jön az ukrán titkosszolgálat. Ki lesz a következő?

Ruszin-Szendi Romulusz pedig a közösségi oldalán arról írt – még a friss Tisza-hangfelvétel közzétételét és Orbán Viktor pénteki Kossuth rádiós interjúját követően –, hogy a miniszterelnök megerősítette, hogy 2023-ban valóban a háborús fázis nulladik szakaszában volt Magyarország. Ez pedig azt jelenti a volt katonai vezető szerint, hogy 

zajlik a társadalom és az ország felkészítése a háborúra, továbbá titkos és nyílt akciók mind diplomáciai, mind gazdasági, mind az információs befolyásolás terén.

„Ezt látjuk az Orbán-kormány utolsó éveiben. Félelemben tartja a magyar társadalmat, ellenségképet gerjeszt itthon és külföldön, manipulál, és józan, szakmai szempontból értelmezhetetlen diplomáciai lépéseket tesz, ami ellentétben áll a nemzeti biztonsági stratégiánkkal” – fogalmazott a volt vezérkari főnök.

Kitért arra, hogy amíg tisztségében volt, addig sem Ukrajna támogatásával képviselte a magyar érdekeket, hanem a „nemzeti biztonsági, illetve a nemzeti katonai stratégia szerint. Nem lenne hátrány, ha Önök is elolvasnák és értenék, hogy mit hagytak jóvá!”

(Borítókép: Az ukrán kém elfogása 2025. május 10-én. Fotó: Magyarország Kormánya) 



OSZAR »