- Külföld
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
- kijev
- moszkva
- donald trump
- keir starmer
- emmanuel macron
- volodimir zelenszkij
- vlagyimir putyin
- tűzszünet
Az Egyesült Államokkal együtt szembefordulunk Putyinnal – kemény üzenetet kapott Moszkva, elindult a visszaszámlálás

További Külföld cikkek
-
Donald Trumpnak sürgősen segítség kell, és ezt csak a finnek tudják megadni neki
- Donald Trump Rijádban jelentette ki, hogy egyezségre törekszik Iránnal
- Irak, amit a klímaváltozás tehet végleg tönkre
- Földrengés volt Nápoly környékén, leállt a vasúti forgalom
- Célkeresztben Ursula von der Leyen, jogilag és politikailag is megütheti bokáját a bizottság elnöke
Az ukrajnai békefolyamatért folyó tárgyalások új lendületet kaptak, miután Volodomir Zelenszkij ukrán elnök és több európai vezető találkozott Kijevben. A megbeszélések után sajtótájékoztatót tartottak, melyen Emmanuel Macron francia elnök üdvözölte a fejleményeket, és leszögezte, hogy „boldogságot” jelent számára az, hogy az ukrán néppel és elnökükkel állhat egy sorban. Kiemelte, hogy ma Ukrajna a „szabadságért folytatott küzdelmével” Európa „dobogó szíve”.
Macron szerint „közös alapelveink és kollektív biztonságunk jövője” a tét, ezért támogatja Ukrajnát. A tárgyalásokkal kapcsolatban elmondta, hogy
Zelenszkij beleegyezett egy 30 napos tűzszünetbe Dzsiddában (Szaúd-Arábia – a szerk.), amelyet Donald Trump amerikai elnök két nappal ezelőtt szintén támogatott.
A francia elnök hozzátette, hogy most már erősebb nemzetközi támogatottság áll rendelkezésre, és a tűzszünet kiterjedne szárazföldre, tengerre és levegőre egyaránt. Figyelmeztetett, hogy amennyiben a tűzszünetet megsértenék, nagy jelentőségű szankciókat készítenek elő és koordinálnak az európai országok és az Egyesült Államok között.
Semmi ha, semmi de
Keir Starmer brit miniszterelnök is felszólalt, hangsúlyozva, hogy „Ukrajna mellett állnak, hogy megkapja az igazságos és tartós békét, amit megérdemel”. Leszögezte:
Mindnyájan itt, az Egyesült Államokkal együtt, szembefordulunk Putyinnal.
Starmer további követelést fogalmazott meg az orosz vezetővel szemben, mondván, ha Putyin „komolyan gondolja a békét, akkor most van lehetősége bizonyítani ezt azzal, hogy a győzelmi napi harcszünetet kiterjeszti egy 30 napos feltétel nélküli tűzszünetre, amelyet tárgyalások követnének.
Semmi ha, semmi de
– hangsúlyozta határozottan a brit miniszterelnök.
Ha Putyin hátat fordít, következményei lesznek
Elmondta, hogy a Kijevben jelen lévő öt európai vezető álláspontja egyértelmű:
ha Putyin hátat fordít a békének, válaszolni fognak, beleértve a fokozott szankciókat és az Ukrajna védelmére irányuló megnövelt kiadásokat.
Hozzátette, hogy az Egyesült Királyság segíteni szeretne Ukrajnának abban, hogy magabiztosan tekintsen a jövőbe, és brit szakértők segítségével erősítse gazdaságát.
Friedrich Merz német kancellár szintén megszólalt, kijelentve, hogy ha Oroszország elutasítja a tűzszünetet, továbbra is védeni fogják Ukrajnát, és folytatják az Oroszország elleni nyomás fokozását. Hozzátette, hogy az EU szinte valamennyi tagállama kész szankciókat kivetni, ha a tűzszünet kudarcba fullad.
Moszkva: nincs tűzszünet, amíg a Nyugat fegyvereket szállít Ukrajnának
Mindazonáltal Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az MTI szerint szombaton az orosz állami televízióban kijelentette, hogy Moszkvát nem lehet megfélemlíteni, és már hozzászokott a büntetőintézkedésekhez.
Már azon gondolkodunk, mit fogunk tenni ezeknek a szankcióknak a bevezetése után, hogyan minimalizáljuk ezek hatását
– mondta Peszkov, hozzátéve, hogy szerinte hiábavaló próbálkozás szankciókkal megfélemlíteni Oroszországot. Az európai vezetők nyilatkozatának megjelenése előtt az ABC News-nak adott nyilatkozatában Peszkov közölte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök mindaddig elutasítja a 30 napos tűzszünet lehetőségét, amíg a Nyugat nem állítja le a fegyverszállításokat Ukrajnának.
A Kreml válasza a kirekesztésre
Peszkov szombaton rámutatott, hogy nagyon nehéz egy olyan országot elszigetelni, mint Oroszország, mivel az „a világ nagyon nagy részét alkotja”. Kiemelte, hogy Oroszország továbbra is aktívan fejleszti kapcsolatait számos országgal, minden olyan irányban, ahol érdeklődés mutatkozik az együttműködés iránt.
A Kreml szóvivője megjegyezte, hogy
Putyin többször is hangoztatta, hogy nyitott bármely külföldi vezetővel való kapcsolatfelvételre,
és Oroszország készen áll az együttműködésre minden olyan állammal, amely erre nyitott.
(Borítókép: Keir Starmer (b-j) brit miniszterelnök Emmanuel Macron francia elnök Friedrich Merz német kancellár (CDU) Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Donald Tusk lengyel miniszterelnök 2025. május 10-én. Fotó: Dpa / Getty Images)