Fekete füstöt ereget a Sixtus-kápolna kéménye, de még ma dönthetnek a pápa személyéről

2025-05-08T095508Z 2070083551 RC2LDEAZ6YJ0 RTRMADP 3 POPE-SUCCES
2025.05.08. 11:52 Módosítva: 2025.05.08. 11:52
A konklávé második napjának első és második szavazási fordulóján sem tudott megegyezésre jutni a 133 bíboros Ferenc pápa utódjának személyéről. A csütörtökön délelőtt 10 óra utáni jelzésre hiába vártak a Szent Péter téren, csak 11 óra után, nagyjából tíz perccel dél előtt szállt fel a fekete füst a Sixtus-kápolna kéményéből. A következő szavazás eredményéről így már csak délután értesülhet a Vatikánra figyelő világ.

A szerda esti első szavazás után csütörtök délelőtt, az idei pápaválasztás második és harmadik fordulóján sem tudtak megállapodni a bíborosok Ferenc pápa utódjáról, így nagyjából tíz perccel dél előtt fekete füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből. A figyelem továbbra is a Vatikánra szegeződik, a következő jelet így már csak délután láthatja a Szent Péter téren összegyűlt tömeg.

A fekete füst a katolikus világ számára egyértelmű üzenet: a pápaválasztás még nem járt sikerrel. Ferenc pápáról és elődjéről már a konklávé második napján döntöttek, XVI. Benedek pápát 2005. április 19-én, a második nap negyedik szavazási körében, Ferenc pápát 2013. március 13-án, szintén a konklávé másnapján, az ötödik szavazás alkalmával választották meg.

Így – bár a helyzet jelenleg kevésbé egyértelmű, mint Ferenc pápa esetében – van esély arra, hogy már csütörtökön eldőlhet az új katolikus egyházfő személye, de nem lenne meglepetés, ha még napokig nem születne eredmény.

A mostani konklávé több szempontból is történelmi jelentőségű. Ez az első olyan pápaválasztás, amely átlépi a korábban VI. Pál által rögzített 120 fős limitet – 133 bíboros vesz részt a döntéshozatalban. Emellett Ferenc pápa 11 éves pápaságának köszönhetően a választók 83 százalékát ő maga nevezte ki, így jelentősen átalakította a testület összetételét.

Ahogyan arról helyszíni tudósítónk is beszámolt, a Szent Péter-bazilika már szerdán kora reggel különleges hangulatban fogadta a látogatókat. „A Szent Péter tér szinte még aludt szerda reggel, amikor megérkeztem. Az újságírók, rendőrök és önkéntesek többségben voltak a turistákhoz képest” – írta kollégánk, aki részt vett a konklávé előtti utolsó szentmisén is.

pro eligendo Romano Pontifice (a római pápa megválasztásáért) ünnepi misét Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja celebrálta. Az idős, 80 év feletti bíboros – aki korára való tekintettel nem vehet részt a választáson – prédikációjában kérte a Szentlélek segítségét, „világosságáért és erejéért esedezve, hogy megválaszthassák azt a pápát, akire az egyháznak és az emberiségnek szüksége van a történelem ezen nehéz, összetett és gyötrelmes fordulópontján”. 

Hogyan folytatódik a pápaválasztás?

A programnak megfelelően csütörtökön délelőtt két szavazási forduló következett, azonban a délelőtt 10 óra utáni jelzésre hiába vártak a Szent Péter téren összegyűlt hívek és turisták. A bíborosok naponta négyszer szavazhatnak, két fordulót tartanak délelőtt és kettőt délután:

  • az első füstjelzésre 10:00–10:30 között lehet számítani;
  • a második 11:30–12:00 körül jelenhet meg;
  • a délutáni első szavazás eredményét 17:30–18:00 között jelzik;
  • az utolsó füstjelzés 19:00–19:30 között várható.

A szavazócédulákat hagyományosan nedves szalmával és kátránnyal együtt égetik el, ami a sötét színt adja a füstnek. Az ősi hagyományok szerint a szavazás szigorú protokoll mellett zajlik: a bíborosok titkos szavazással, kétharmados többséggel választják meg az új egyházfőt.

A pápaválasztáshoz a szavazatok kétharmadára van szükség. A jelenlegi 133 bíboros esetében ez legalább 89 szavazatot jelent. Ha valamelyik jelölt eléri ezt a számot, fehér füst száll fel a kápolna kéményén, és hamarosan elhangzik a történelmi bejelentés: „Habemus papam!” – Van pápánk!

Teljesen elszigetelve a külvilágtól

A bíborosok a Szent Márta-házban alszanak és egy szigorúan ellenőrzött útvonalon közlekednek a szavazások idején. A Sixtus-kápolnát teljesen elszigetelték a külvilágtól, elektromos zavaróberendezésekkel is védik. A választóktól minden kommunikációs eszközt elvettek, így a választás ideje alatt sem a sajtóval, sem a hívekkel nem tudnak kapcsolatot tartani.

A világ 71 országából érkezett 133 bíboros csak akkor hagyhatja el a konklávét, ha sikerült megválasztaniuk az új pápát, vagy ha a pápaválasztó testület abszolút többséggel dönt a folytatás módjáról – ami csak több sikertelen napot követően történhet meg.

A világ figyelme most tehát a Sixtus-kápolnára szegeződik, a Vatikánnal együtt várva a fehér füstöt, amely majd jelzi Ferenc pápa utódjának megválasztását. A konklávé menetéről, a pápaválasztás folyamatáról ebben a cikkünkben foglaltunk össze mindent, amit tudni érdemes.

(Borítókép: Fekete füst száll fel a Sixtus-kápolna kéményéből a Vatikánban 2025. május 8-án. Fotó: Dylan Martinez / Reuters)



OSZAR »