Kedves olvasóink!
Ezzel a poszttal véget ért az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A nap legfontosabb történései a következők voltak:
Köszönjük egész napos figyelmüket, tartsanak velünk csütörtökön is!
Marija Zaharova, az orosz külügy szóvivője szerint az Európai Bizottság Szerbia EU-csatlakozását használja politikai eszközként – írja a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
A moszkvai külügyminisztérium szerint Brüsszel „nyomást gyakorol” Szerbiára amiatt, hogy Aleksandar Vucsics szerb elnök május 9-én Moszkvába készül látogatni. Marija Zaharova, a minisztérium szóvivője szerint az Európai Bizottság ezzel megkérdőjelezi saját demokratikus elveit, és a „zsarolás” eszközével él a bővítési folyamatban.
A vita közvetlen előzménye egy brüsszeli tisztviselő, Guillaume Mercier által tett megjegyzés, amely szerint a moszkvai látogatás „bonyolíthatja” Szerbia EU-csatlakozását. Zaharova szerint az ilyen megnyilvánulások nem egyeztethetők össze a nyugati értékrenddel.
Így szoktak viselkedni a kalózok, a zsarolók és a maffia – nem pedig egy olyan intézmény, amely a demokráciára épül
– fogalmazott a szóvivő Telegram-bejegyzésében. Szerinte ha Brüsszel így bánik a csatlakozásra váró országokkal, kérdéses, milyen viszonyban lesz a már taggá vált államokkal.
Oroszország továbbra is várja Vucsicsot május 9-én Moszkvába – közölte korábban az orosz nagykövetség Belgrádban.
Az orosz Biztonsági Tanács titkára szerint Ukrajna NATO-fegyvereket vet be lakóövezetek ellen, és szabotázsakciókat hajt végre az orosz hátországban – írja a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
Az orosz hadsereg birtokolja a stratégiai kezdeményezést a frontvonalon, ezért Ukrajna egyre inkább szélsőséges eszközökhöz nyúl
– jelentette ki Szergej Sojgu, az orosz Biztonsági Tanács titkára. A volt védelmi miniszter erről a BRICS-országok (Brazília, Oroszország, a Dél-afrikai Köztársaság, India, Kína, Egyiptom, Irán, Etiópia és az Egyesült Arab Emírségek) biztonsági képviselőinek találkozóján beszélt Brazíliavárosban.
Szergej Sojgu szerint a „kijevi rezsim” NATO-fegyvereket használ lakóövezetek elleni támadásokhoz, politikai gyilkosságokat hajt végre, és civileket használ élő pajzsként. Ahogy fogalmazott:
Ukrajna így próbál reagálni arra, hogy az orosz hadsereg irányítja a harctéri kezdeményezést.
A tanácskozáson Szergej Sojgu arra is felszólította a BRICS-országokat, hogy közösen lépjenek fel a „náci” múltú személyek „dicsőítése” ellen, és bírálta a nyugati országokat, amiért szerinte geopolitikai célokra használják fel az ukrajnai konfliktust.
Vlagyimir Putyin szerint az ukrán katonák néhány kisebb csoportja még mindig pincékben és más helyeken rejtőzik Oroszország nyugati részén, Kurszk régióban – írja a Sky News.
Az orosz elnök a hét elején felhívta kurszki főparancsnokait, hogy gratuláljon nekik a „győzelemhez” és az ukrán erőknek a térségből való kiűzésére irányuló műveletük befejezéséhez, miután a kijevi erők tavaly augusztusban megszállták a régiót.
Egy moszkvai rendezvényen Vlagyimir Putyin elmondta, rádióbeszélgetések alapján bizonyos, hogy néhány hátramaradt ukrán arra kérte a parancsnokokat, sürgősen evakuálják őket biztonságba.
Ukrajna azt mondta, hogy erőinek egy része még mindig Kurszkban és a közeli oroszországi Belgorod régióban van.
177 alkalommal csaptak össze április 29-én az orosz és az ukrán csapatok a frontvonalon – írja az Ukrinform.
Az oroszok 91 légi támadást indítottak ukrán célpontok ellen. A legjobban Csernyihiv, Szumi, Harkiv, Dnyipropetrovszk, Donyeck és Zaporizzsja régió volt érintett. Az ukránok 15 orosz bázisra mértek válaszcsapást.
Oroszország hajlandó lehet tárgyalni a zaporizzsjai atomerőműben történő amerikai jelenlétről – jelentette ki Alekszej Lihacsov, a Roszatom vállalat vezetője. Az Unian megjegyzi, hogy a Kreml korábban elutasította, hogy az erőmű ukrán vagy amerikai ellenőrzés alá kerüljön.
Az Interfax emlékeztetett rá, hogy hétfőn Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette: Moszkva nem kapott Washingtontól a zaporizzsjai atomerőmű jövőjére és annak esetleges amerikai–ukrán közös irányítására vonatkozó javaslatot.
Nem, nem kaptunk ilyen javaslatot, és ha kapunk, akkor elmagyarázzuk, hogy a zaporizzsjai atomerőmű irányítása a Roszatom orosz állami vállalat hatáskörébe tartozik, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) személyzetének felügyelete alatt, akik folyamatosan jelen vannak a helyszínen, és megfigyelést végeznek
– mondta Lavrov az amerikai CBS televíziónak adott interjúban.
Európának „beletörhet a bicskája abba”, ha 25 ezer katonát szeretne Ukrajnába küldeni, mivel a kontinensnek nincs ehhez megfelelő mennyiségű forrása – írja a The Times alapján az Ukrajinszka Pravda.
Az európai védelmi miniszterek egy koalíció létrehozásáról egyeztethettek, Tony Radakin brit vezérkari főnök 64 ezer egység bevetéséről is beszélt. A tisztviselők úgy vélik, 25 ezer békefenntartó egyenruhás kiküldése sem lenne egyszerű.
A kérdésben nincs egyetértés, ugyanis több ország delegációja jelezte, hogy nem küldene katonákat Ukrajnába.
Az utolsó szakaszban merülhettek fel problémák az ásványkincsekről szóló amerikai–ukrán megállapodással kapcsolatban – írja a Financial Times alapján az Unian.
Az Egyesült Államok küldöttsége attól tarthat, hogy az egyezmény értelmében csökkenhet az átláthatóság és az elszámoltatás. A gazdasági lap forrása szerint az amerikai gazdasági miniszter ultimátumot adhatott ukrán kollégájának, miszerint a referendum összes pontját aláírja, vagy semmit.
Washington azt szeretné, hogy Kijev a részletes finanszírozási megállapodást is jóváhagyja, de előbb az ukrán parlamentnek kellene ratifikálnia azt. Az aláírás április 30-ai valószínűségére 50-50 százalék esély van.
A CNN értesülései szerint az Egyesült Államok felajánlotta, hogy szerdán aláírja mindhárom dokumentumot. Ugyanakkor Ukrajna úgy véli, hogy bizonyos részleteken még dolgozni kell. Eközben egy, az amerikai oldalt ismerő forrás azt mondta, hogy az ukránok olyan pontokat szeretnének újratárgyalni, amelyekről már megállapodtak a csomag részeként.
Ferenc pápa temetése előtt tárgyalt egymással Donald Trump amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Vatikánban. Diplomáciai források szerint Zelenszkij keményebb Vlagyimir Putyin elleni fellépést kért Trumptól.
Szóba került a Krím félsziget, a feltétel nélküli tűzszünet és az ukrán ásványkincsekről szóló megállapodás kérdése is. A vatikáni találkozóról itt olvashat bővebben.
„Oroszországnak legalább 30 napra kellene valódi tűzszünetet kötnie, mielőtt elkezdődnek a háború befejezésével kapcsolatos tárgyalások” – jelentette ki Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter.
A tárcavezető hozzátette, hogy a győzelem napja miatt meghirdetett háromnapos tűzszünet nem elegendő a tartós békéhez. A miniszter úgy véli, Moszkvának feltétel nélkül bele kellene egyeznie egy hosszabb távú tűzszüneti megállapodásba – adta hírül az Unian.
„Az oroszok az ukrán csapatok védelmi vonalának áttörésével érnék el Dnyipropetrovszk régiót” – írta ki a közösségi médiába Olekszandr Szirszkij, az ukrán fegyveres erők főparancsnoka.
A tisztviselő arról számolt be, hogy az orosz erők a lehetséges tűzszüneti megállapodás ellenére sem állnak le a támadással. A főparancsnok döntött a harci eszközök további biztosításáról is. Úgy véli, az orosz egységek folyamatosan veszteségeket szenvednek el, ezért visszavonulnak.
Két orosz állampolgárt azonosítottak a hatóságok Donyeck régióban, akik ukrán hadifoglyok meggyilkolásában vettek részt – számolt be róla az Ukrajinszka Pravda.
A vádirat szerint a gyanúsítottak arra utasították beosztottjaikat, hogy lőjenek le egy ukrán hadifoglyot, majd vágják le a fejét, és azt egy autóra helyezzék el. A büntetés mértékéről egyelőre nem született döntés.
Az Európai Bizottság álláspontja szerint a Viktoria Roscsina ukrán újságíró halálával kapcsolatban feltárt részletek az orosz rendszer kegyetlenségét támasztják alá – írja az Ukrajinszka Pravda.
A bizottság szóvivője arról számolt be, hogy brutális kegyetlenséggel végeztek Oroszországban a riporterrel, akit meg is kínoztak. A tisztviselő hozzátette, hogy Viktoria Roscsina bátorságát mindig is tisztelni fogják, a háborús bűnösöket pedig felelősségre vonják.
Április utolsó napján írhatják alá az Ukrajna és az Egyesült Államok közötti, ásványkincsekről szóló megállapodást, ugyanis Julija Szvirigyenko ukrán gazdasági miniszter úton lehet Washington felé – nyilatkozta egy diplomáciai forrás a Bloombergnek.
Az egyezmény a kijevi parlament általi ratifikálására várhat. Az iparághoz köthető beruházások nőnének az európai országban, így Ukrajna közelebb kerülhet az európai uniós csatlakozáshoz. A megállapodásba csak az aláírást követően érkező amerikai katonai segélyek számítanak bele.
A Fehér Ház közlése szerint Donald Trump amerikai elnök biztos abban, hogy alá fogják írni a dokumentumokat. Az egyezmény megerősíti a Kijev és Washington közötti stratégiai partnerséget. A közös alap működését egyelőre nem véglegesítették.
Az Ukrán Parlament válaszolt arra a kérdésre, hogy mikorra várható megállapodás az ásványkincsek ügyében – írja az Unian.
Jaroszlav Zseleznyak országgyűlési képviselő szerint még nincs véglegesített dokumentum.
Most tértem vissza Washingtonból, és meg vagyok győződve arról, hogy a közeljövőben, valószínűleg ezen a héten, hallani fogunk a megállapodás egy bizonyos részének aláírásáról
– mondta Zseleznyak, aki szerint a megállapodás egy politikai, valamint egy technikai részből áll majd. Az első cél a megállapodás ratifikálása, a második pedig Ukrajna jogszabályainak módosítása a megállapodást követően.
Kijev fenyegetőzése ellenére meg fogják tartani május 9-én a moszkvai jubileumi győzelmi díszszemlét – jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára újságíróknak szerdán Moszkvában.
Peszkov arra reagált, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban azt hangoztatta: Ukrajna kiválasztja „Oroszország fájó pontjait”, hogy Moszkvát diplomáciára ösztönözze. Zelenszkij megjegyezte, hogy az Oroszországi Föderációnak „aggódnia kell” a győzelmi parádé megtartása miatt.
Milyen fegyverszünetről lehet beszélni a kijevi rezsim részéről, amikor az ukrán elnöki hivatal szó szerint élő adásban tervez terrortámadásokat?
– írta Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője Telegram-csatornáján.
Zaharova Zelenszkij fenyegetőzését újabb bizonyítéknak nevezte arra, hogy ő és „szélsőséges bandája” aláássák a békefolyamatot.
Meghalt Volodimir Kocur újságíró és televíziós műsorvezető, aki a háború kezdete óta a fronton tartózkodott. A sport népszerűsítésében végzett tevékenységét emelték ki nekrológjában − írta az Unian.
Tíz évig dolgozott a Sport-Express nevű ukrajnai lapnál, amely április 29-én kapta a hírt, és ami szerint munkatársuk a fronton életét vesztette. Az újság megjegyzi, hogy kollégájuk az 1990-es, 2000-es években Rivnében tudósított a helyi sporteseményekről, majd Kijevben dolgozott a sportlapnál, ahol labdarúgással foglalkozott. Az újságíró júliusban lett volna 54 éves.
Nagy-Britannia szövetségeseivel karöltve korábban egy több mint 60 000 főből álló katonai különítményt akart küldeni Ukrajnába, békefenntartási célokkal.
Tony Radakin, az Egyesült Királyság védelmi vezérkari főnöke a békemegállapodás esetén egy 64 000 főből álló katonai különítményt küldene Ukrajnába, amiből legalább 10 000-et Nagy-Britannia biztosítana. A The Times elemzése szerint azonban nincs esély ekkora haderő kialakítására, még közös összefogással is nagyjából 25 000 lehet a reális szám.
Források szerint Észtország és Finnország attól tart, hogy bármilyen bevetés gyengítené saját határbiztonságukat, míg Lengyelország, Spanyolország és Olaszország világossá tette, hogy egyáltalán nem küldenek csapatokat Ukrajnába.
Oroszország és Észak-Korea megkezdte a két országot összekötő közúti híd építését, amely a Tumen folyón ível át. A hidat az 1959-ben felépített „Barátság híd” közelében építik fel – írja a Sky News.
A híd szimbolizálja közös törekvésünket a baráti, jószomszédi kapcsolatok erősítésére és a régiók közötti együttműködés fokozására
– mondta Mihail Vlagyimirovics Misusztyin, Oroszország miniszterelnöke.
Az új közúti híd 850 méter hosszú lesz, és csatlakozik az orosz úthálózathoz, a hírek szerint jövő ilyenkorra készül el.
Vlagyimir Putyin egyoldalú tűzszünetet hirdetett a második világháború lezárásának 80. évfordulója alkalmából. A háromnapos tűzszünet május 8. és 10. között lép életbe. Ezzel szemben Ukrajna 30 napos fegyvercsendet kezdeményezett, míg az Egyesült Államok állandó fegyverszünetre szólított fel.
Oroszország azonban engedményeket akar, mielőtt még szóba kerülhetne egy tartós szünet vagy az állandó béke. A The Guardian szerint a jelenlegi intézkedések korlátozzák az orosz légitársaságok nyugati piacra való belépését, és blokkolják a kritikus fontosságú pótalkatrészek, karbantartási szolgáltatások és egyéb berendezések behozatalát.
Első pillantásra Moszkva követelései humanitáriusnak és gazdaságinak tűnnek, egyszerűnek és könnyen teljesíthetőnek. A kérés látszólag békés jellege mögött azonban az a politikai és katonai előny húzódik meg, amelyet a légi közlekedési szankciók enyhítése biztosít az orosz elnöknek és katonai gépezetének
– mondta Andrij Jermak, az ukrán Elnöki Hivatal vezetője.
Jermak emlékeztetett, hogy Oroszország úgynevezett polgári légi közlekedési ágazata a szállítás, a logisztika és a csempészet fedőszervévé vált a hadsereg nevében.
Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatja az ukrajnai tűzszüneti kezdeményezést, de a meglévő kérdések megoldása szükséges – reagált szerdán Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője Donald Trump amerikai elnök azon kijelentésére, miszerint Vlagyimir Putyin csak hitegeti őt.
Emlékeztetném, hogy Vlagyimir Putyin elnök a Kremlben tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy támogatja a tűzszünet létrehozására irányuló kezdeményezést. Támogatja, de mielőtt belevágna, számos kérdésre kell választ adni és számos árnyalatnyi részletet rendezni, amelyeket az elnök is felsorolt
– fogalmazott a Kreml-szóvivő az Interfax orosz hírügynökség beszámolója szerint.
Dmitrij Peszkov megjegyezte, hogy megértik, hogy „Washington gyors sikert akar elérni ebben a folyamatban”, de a Kreml álláspontja szerint az „ukrán válság rendezése túl bonyolult folyamat”, számos kérdéssel és rendezendő részlettel.
Az amerikai elnök a hétvégén felszólította Oroszországot, hogy hagyjon fel az ukrajnai támadásokkal, és azt sugallta, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kész feladni a Krímet az Oroszországgal kötendő békeegyezmény áraként. Donald Trump csalódásnak nevezte, hogy Oroszország folytatta a támadásokat, és kiemelte, hogy az ukrán elnökkel a Vatikánban tartott négyszemközti találkozója jól sikerült.
Kristen Michal észt miniszterelnök kijelentette, hogy Észtország kész „hozzájárulni” az ukrán védelmi erőfeszítésekhez, és készen áll katonák Ukrajnába vezénylésére a „hajlandók koalíciója” részeként – közölte szerdán az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportál az észt kormány nyilatkozatára hivatkozva.
A miniszterelnök kijelentette, hogy Észtország egy szárazföldi katonákból, kiképzőkből és törzstisztekből álló századot vezényelne Ukrajnába.
Kristen Michal megjegyezte, hogy előtte felhatalmazást kérnének az észt parlamenttől. A kormányfő hangsúlyozta, hogy Észtország továbbra is úgy véli, hogy Ukrajna biztonságának garantálására a NATO-tagság a legjobb megoldás. „Ha a NATO-tagság időbe telik, Ukrajnának elrettentő és védelmi intézkedéseket kell garantálni a területén állomásozó szövetséges erők által” – mondta.
Egy odesszai katonai egység parancsnokát azzal gyanúsítják, hogy négy ukrán katonát frontszolgálat helyett lakásfelújításra kötelezett, amelyért szolgálati fizetést kaptak, így több mint 500 ezer hrivnya veszteséget okoztak az államnak – közölte az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportál az SZBU információira hivatkozva.
Az állami nyomozó iroda munkatársai gyanúsítottként tartóztatták le egy Odessza régióban tartózkodó katonai egység parancsnokát, aki négy beosztott katonát személyes szükségleteire használt fel
– olvasható a tájékoztatásban, mely szerint az eset 2024 decembere és 2025 áprilisa között történt, a lakás, amelyben a felújításokat végezték, a gyanúsított anyósáé volt. A katonák az ingatlanban csempéztek, vakoltak, valamint vízvezetékeket szereltek.
Kedd este dróntámadás érte Harkivot, amiben a városi kórház, boltok, emeletes és családi házak, valamint civil autók is megrongálódtak – írja az Unian.
Oleh Szinyehubov, a helyi Regionális Államigazgatási Szervezet elnökének adatai szerint 16 robbanás történt a városban, és a sérültek száma egyre nő. Jelenleg 45 sebesültről tudni, köztük két gyermekről és egy várandós nőről.
Az oroszok a Dnyeper mentén is támadást indítottak, amelynek következtében egy ember meghalt, kettő pedig megsebesült.
Donald Trump amerikai elnök az ABC Newsnak adott interjúban megismételte, hogy szerinte Vlagyimir Putyin a folyamatos támadások ellenére is véget akar vetni a háborúnak – írja az Unian hírügynökség.
Az volt az álma, hogy átvegye az egész országot. Hála nekem, ezt nem fogja megtenni
– fogalmazott az amerikai elnök.
Arra a kérdésre, is válaszolt, hogy bízik-e az orosz államfőben: „Nem bízom. Sok emberben nem bízom, de úgy gondolom, hogy ő tisztel engem, és hiszem, hogy miattam nem fogja elfoglalni egész Ukrajnát.”
Ugyanakkor érdekes, hogy Donald Trump pár nappal ezelőtt fejezte ki csalódottságát a Kijevet ért orosz rakétacsapás miatt és bizonytalanságát Vlagyimir Putyin szándékát illetően a háború leállítására.
Összesen mintegy 15 000 észak-koreai katona harcol az orosz–ukrán háborúban, és ebből 600 katona meghalt – írja az Unian hírügynökség. A dél-koreai törvényhozók egy hírszerző ügynökségre hivatkozva hozták nyilvánosságra ezeket a számokat.
Emlékeztetnek, hogy 2024 nyarán az Oroszország és Észak-Korea átfogó stratégiai partnerségről szóló szerződést írt alá, amely kölcsönös segítségnyújtást feltételezett fegyveres támadás esetén. A dél-koreai hírszerzés pedig már ősszel arról számolt be, hogy Észak-Korea háromezer katonát küldött a háborúba. Mint kiderült, ezeket a csapatokat a kurszki régióba telepítették.
Az Országos Rendőr-főkapitányság közleménye szerint Magyarország területére 2025. április 29-én az ukrán–magyar határszakaszon 4731 fő lépett be – írja az MTI.
A beléptetettek közül a rendőrség 40 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
Az ukrán hatóságok őrizetbe vették egy Dnyipropetrovszk megyei hadipari üzem vezetőit, mert a cég több mint 120 ezer hibás aknavető gránátot szállított a hadseregnek – hozta nyilvánosságra kedden a főügyészség az MTI szerint.
A hivatal közölte, hogy az állami vállalat vezérigazgatóján és első helyettesén kívül a védelmi minisztérium két tisztségviselőjét is őrizetbe vették a fegyveres erők tevékenységének súlyos veszélyeztetése miatt.
A nyomozati anyagok szerint 2024-ben a dnyipropetrovszki üzem vezetése szerződést kötött az ukrán Védelmi Beszerzési Ügynökséggel (AOZ) lőszerek gyártásáról a szárazföldi erők számára. A szerződés értelmében a vállalatnak több mint 11 milliárd hrivnya (103 milliárd forint) értékben kellett 120 milliméteres aknavető gránátokat előállítania.
A szakértői vizsgálat megállapította, hogy a lövedékek gyártásakor olyan lőporkeveréket használtak, amelynek egyik összetevője nem alkalmas 120 milliméteres aknavető gránátok gyártásához, mert instabillá teszi a töltetet – indokolta az intézkedést a főügyészség.
Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatja azt az ötletet, hogy átnevezzék a volgográdi repteret, és a későbbiekben a Sztálingrád nevet viselje – írja a Meduza. A Kreml sajtóközleményéből kiderül, hogy Andrej Bocsarov, a Volgográdi terület kormányzója nyújtotta be a kérést az orosz elnöknek.
Állítólag azt is közölte, hogy a volgográdi lakosok és a háborús veteránok többször is fordultak már hozzá azzal a kéréssel, hogy kereszteljék át a repülőteret valamilyen „igazi, büszke, bátor és hősies” névre, mint például Sztálingrádra. A lap szerint Vlagyimir Putyin számára a háborúban harcoló katonák szava „törvény”, így előkészítik és aláírják az átnevezésről szóló rendeletet.
A szovjet népnek az 1941–1945-ös nagy honvédő háborúban aratott győzelme halhatatlanná tétele érdekében elrendelem: a volgográdi nemzetközi repülőtérnek a Sztálingrád történelmi nevet kell adni
– áll a rendelet szövegében.
Caricin várost 1925-ben nevezték át Sztálingrádnak a Lenin halála után hatalomra jutott Joszif Sztálin bolsevik vezető tiszteletére – írja az MTI. A második világháború menetében a sztálingrádi csata döntő fordulatot hozott. 1961-ben, a személyi kultusszal való harc jegyében a város a Volgográd elnevezést kapta.
A volgográdi polgári repülőteret, Gumrakot 1952-ben alakították ki, az 1920-as évek vége óta létező egykori, azonos nevű katonai repülőtér alapján, ahol a sztálingrádi csata kezdetéig katonai repülőiskola működött, amelyet a kazahsztáni kusztanaji régióba telepítettek át. A sztálingrádi ütközet idején a repülőteret a német haderő használta. A 2018-as labdarúgó-világbajnokságra a repülőtéren nagyszabású rekonstrukciót hajtottak végre, új kifutópályát és új terminált kapott.
A VCIOM közvélemény-kutató intézetnek ugyanabban az évben elvégzett felmérése szerint a volgográdiak 67 százaléka nem támogatta, hogy a város nevét ismét Sztálingrádra változtassák.
A Kreml akkor azt közölte, hogy erről nem folynak tárgyalások, mivel a lakosság nem támogatta a kezdeményezést. Egyúttal arra hívott fel, hogy az ügyben „gondosan mérlegeljék az előnyöket és hátrányokat”. Alekszandr Bloskin, a regionális duma elnöke azonban megígérte, hogy a volgográdi társadalmi tanács a közvélemény-kutatás eredménye ellenére folytatja a város Sztálingrádra való átnevezését szorgalmazó tevékenységét.
Az amerikai elnök szerint Vlagyimir Putyin rajta kívül senki más kedvéért nem állítaná le a háborút, és úgy látja, megállapodást akar kötni. „Azt mondanám, hogy könnyebb vele tárgyalni, mint Zelenszkijjel” – fogalmazott Donald Trump a 100. elnöki napján Glenn Beck újságírónak adott interjújában, felidézve a találkozóját Volodimir Zelenszkijjel az Ovális Irodában, amikor szerinte „az ukrán elnök elkezdett kiabálni”.
Az amerikai elnök arról is beszélt, hogy Oroszországnak hatalmas katonai ereje van, ellentétben Ukrajnával, akiket az Egyesült Államok látott el fegyverekkel. „Próbálom megállítani a háborút, igen, pénzzel, de elsősorban nem a pénz a lényeg, hanem az, hogy hetente 5000 ember hal meg, fiatal orosz és ukrán katonák” – fogalmazott a New Voice által szemlézett interjúban.
Trump azzal egyetértett, hogy Zelenszkijnek meg kell védenie a hazáját, de figyelmeztette, hogy előbb a háborús problémáit oldja meg.
„Meglátjuk, mi történik a következő héten. Az utolsó simítások vannak hátra” – jelentette ki a béketárgyalásokkal kapcsolatban.