- Külföld
- terror izraelben
- izrael
- gázai övezet
- palesztin
- vöröskereszt
- ensz
- vörös félhold
- mentőcsapat
- hamász
Izrael kivizsgálta a gázai öldöklést: félreértés és parancsszegés miatt kellett meghalniuk a palesztin orvosoknak
További Külföld cikkek
-
A lengyel elnökválasztáson a meglepetés elmaradt, de az izgalmak még most kezdődnek
- Egy szíriai férfi lehetett a németországi késelés elkövetője
- Nem lesz Romániának szélsőjobboldali elnöke, Nicusor Dan győzőtt!
- Verekedés tört ki a strandon, belehalt sérüléseibe egy tinédzser Skóciában
- Enyhíthet az EU az Egyesült Királyságból érkezők ellenőrzésén
Tizennégy sürgősségi dolgozó és egy ENSZ-dolgozó vesztette életét március 23-án, miután a Palesztin Vörös Félhold Társaság (PRCS) mentőautóiból, egy ENSZ-autóból és egy tűzoltóautóból álló konvojt az izraeli hadsereg tűz alá vette. A Vöröskereszt felháborodott, hogy az izraeli erők orvosokat öltek meg Gázában – közölte a BBC.
Az Izraeli Védelmi Erők (IDF) közleményében azt írta, csapatai azért nyitottak tüzet, mert azt hitték, hogy ellenséges erők fenyegetésével néznek szembe.
Az IDF szerint az áldozatok közül hat a Hamász tagja volt, és elutasította, hogy rövidített kivégzéseket hajtottak volna végre, viszont semmiféle bizonyíték nem támasztotta alá a Hamász-kötődést, annak ellenére, hogy a meggyilkoltak nevei nyilvánosak.
A jelentés szerint az incidens az úgynevezett „ellenséges és veszélyes harci övezetben” történt, és a helyszínen tartózkodó parancsnok azonnali és kézzelfogható fenyegetést észlelt, miután a járművek gyorsan közeledtek és a „rossz éjszakai látási viszonyok” miatt nem mentőautókként azonosította a járműveket.

Izrael eredetileg azt állította, hogy a csapataik tüzet nyitottak a konvojra, mivel az – fényszórók és villogó lámpák nélkül – „gyanúsan” haladt a sötétben. Később visszakoztak, miután az egyik megölt orvos telefonján megtalálták az akcióról készült videót, és azon jól kivehető volt, hogy a járművek világítottak és villogó vészjelzőket is használtak.
A videó öt percen keresztül vette az eseményeket, köztük azt is, hogy a mentős elmondja utolsó imáját, mielőtt a jármű felé közeledő izraeli katonák hangja is kivehetővé vált.
Az is látszik, hogy a járművek egyértelműen megkülönböztető jelzésekkel voltak ellátva, és a mentősök fényvisszaverő egyenruhát viseltek.
A 15 halott munkás holttestét homokba temették, és csak egy héttel az incidens után kerültek elő, mert a nemzetközi szervezetek, köztük az ENSZ nem tudták megszervezni a biztonságos átjutást a területre, és a helyszínt sem találták.
A Vörös Félhold és több más nemzetközi szervezet korábban független vizsgálatot kért az esettel kapcsolatban.