Palkovics László: Itt a magyarok következő áttörése az orvostudományban

2025.05.12. 15:07
A magyar rákkutató, Peták István orvosi innováción alapuló technológiai cége, a Genomate Health, kétmillió dolláros befektetéssel vezeti be úttörő egészségügyi megoldását az Egyesült Államokban. A magyar szakember szerint ezzel új mérföldkőhöz ért a célja, hogy minden daganatos beteg a világon személyre szabott, hatásos, célzott kezelést kaphasson.

A bejelentésre Washingtonban, a SelectUSA Summit konferencián került sor, amelyet május 11–15. között rendezett meg az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma. A rendezvényen több mint 5000 résztvevő van jelen, 96 országból és az USA minden tagállamából.

A konferencián részt vevő Peták István rákkutató orvos, a Genomate Health tudományos igazgatója elmondta:

A mai nap újabb mérföldkő a harmincéves munkámban, amelynek célja, hogy minden daganatos beteg a világon személyre szabott, hatásos, célzott kezelést kaphasson.

„A molekuláris diagnosztika fejlesztése során tíz éve felismertük, hogy ehhez egy orvosi szoftverre is szükség van, amely segíti az orvosokat a megfelelő kezelés kiválasztásában a beteg egyedi génhibái alapján. 2021-ben publikáltuk a módszer validációját a párizsi Curie Intézettel kollaborációban, majd 2022-ben megalapítottuk a Genomate-et, hogy a módszert világszerte alkalmazhatóvá tegyük. Most elértük ezt az állomást.”

Áttörés az orvostudományban

Palkovics László, Magyarország mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztosa így nyilatkozott:

Büszkék vagyunk magyar tudósainkra, köztük sok Nobel-díjasra. Dr. Peták István már számos hazai és nemzetközi innovációs díjat nyert. Meggyőződésünk, hogy ő és csapata hozzák el a következő tudományos áttörést az orvostudományban: az AI úttörő alkalmazását a rákbetegek személyre szabott terápiájában.

Peták István felfedezése hatalmas jelentőséggel bír, olyannyira, hogy lapunknak az év elején adott interjújában Palkovics László kormánybiztos őt jelölte meg a Nobel-díj egy várományosaként. Emlékezetes, hogy Palkovics az elsők között jósolta meg Krausz Ferenc Nobel-díját is, amikor ebben még kevesen hittek.

Nabil Hafez, MS, MBA, a Genomate Health bostoni vezérigazgatója hozzátette: „Tisztán látjuk jövőnket az Egyesült Államokban. A friss tőkével kiváló helyzetben vagyunk, hogy a mesterséges intelligencia erejét az egész országban bevonjuk a rákkezelésbe.”

Peták István hozzáfűzte: „Nagyon büszke vagyok, hogy Nabil elvállalta a vezérigazgatói szerepet, és vezeti a Genomate piacra lépését az Egyesült Államokban és világszerte. Orvosként az volt az álmom, hogy olyan módszereket fejlesszünk ki, amelyek eljuttatják a személyre szabott orvoslás lehetőségét a világ minden betegéhez – és ez Bostonból, az orvosi kutatás fellegvárából induljon. Most ez az álom válik valóra. Nabil különleges tudással rendelkezik: 2003-ban részt vett a bostoni Broad Institute munkatársaként a Humán Genom Projektben, amely meghatározta az emberi génállományt. Azóta is azon dolgozik, hogy ezt a tudást diagnosztikai és orvosi szoftvertermékekké formálja a betegek számára. Hiszek benne, hogy tudásunk egyesítésével felgyorsíthatjuk a Genomate megoldásának eljuttatását a betegekhez.”

A Genomate a sikeres amerikai–magyar együttműködés példája az orvostudomány és az üzlet területén. Ez mindkét nemzet számára nyereség – előmozdítja az innovációt, életeket ment és erősíti a gazdasági kapcsolatokat

– fogalmazott Joó István, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) vezérigazgatója és a Külgazdasági és Külügyminisztérium befektetésösztönzésért felelős kormánybiztosa.

Mesterséges intelligenciával a rákgyógyításért

A Genomate Health 2022-ben alakult, és egy új orvosi eszközkategóriát fejleszt, amely a mesterséges intelligencia segítségével lehetővé teszi az orvosok számára, hogy a betegek egyedi génhibái alapján személyre szabott kezelési terveket alkossanak. Az amerikai piacra lépés fontos mérföldkő a vállalat küldetésében.

A Genomate platform célja, hogy az onkológusokat gyorsabb és megalapozottabb kezelési döntésekhez segítse, javítva a betegellátás eredményességét és csökkentve a kezelések költségeit.

A terjeszkedéshez a Genomate Health további 2 millió dollár finanszírozást szerzett, így a vállalatba irányuló összes befektetés értéke elérte a 7 millió dollárt.

A Genomate gyors amerikai növekedése lehetővé teszi, hogy több rákbeteg gyorsabban hozzáférjen technológiánkhoz. Emellett magasan képzett munkaerőt foglalkoztató munkahelyeket teremt, és elősegíti az egészségügyi innovációt mindkét országban

– fogalmazott Peták István. Hozzáfűzte, hogy elkötelezettek a magyarországi kutatás-fejlesztés központ fejlesztése és a hazai egészségügyi szereplőkkel való együttműködés mellett, hogy a magyar daganatos betegek kezelése is sikeresebb legyen. Ugyanakkor erős kereskedelmi jelenlétet építenek az Egyesült Államokban, hogy megoldásaikat világszerte eljuttassák a betegekhez.

A Genomate Health már több vezető innovációs platformon is elismerésben részesült: bekerült az amerikai Mayo Clinic Platform Accelerate programjába, valamint részt vett a Szilícium-völgyi Plug and Play HealthTech és InsurTech gyorsítóprogramokban is.



OSZAR »