Zöld utat kaphatnak Donald Trump miatt az EU és Kína közötti kereskedelmi tárgyalások
További Gazdaság cikkek
-
Jelentősen megváltozhat a budapesti kerületek népszerűségi rangsora a helyhatósági törvény miatt
- Zuhannak az árak: 3500 drogériai termék érintett
- Kiderült, hogy alakult a magyarok fizetése márciusban
- Egy tanulmány milliárdos üzletet indított el – így lehet birodalmat építeni a fizetésekből
- Indul a fegyverkezés – Európa ezt már nem tűri tovább
Kína feloldja a szankciókat öt jelenlegi és volt európai parlamenti képviselő ellen, akik bírálták a távol-keleti országot az emberi jogok megsértése miatt, ezzel pedig megnyílt az út a két fél közötti kereskedelmi tárgyalásokhoz − írta a Politico.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke szerdán zárt ülésen közli a hírt a képviselőcsoportok vezetőivel. A múlt héten Metsola szóvivője megerősítette, hogy az Európai Parlament és a kínai kormány közötti szankciók megszüntetéséről szóló tárgyalások „végső szakaszukba léptek”.
A döntés hátterében az áll, hogy a Donald Trump által indított vámháború leginkább Kínát sújtja, és az ebből eredő bizonytalanság miatt a távol-keleti ország kereskedelmi tárgyalásokba kezdett a világ többi országával, valamint az Európai Unióval.
Amióta Kína 2021-ben szankciókat vezetett be az öt európai parlamenti képviselővel szemben, a parlament nem hivatalos vétójoggal rendelkezik Kínával szemben, amit attól tett függővé, hogy Peking feloldja-e a szankciókat.
Az Európai Parlament képviselői ugyanakkor fenntartják, hogy a kínai kereskedelmi és iparpolitika, valamint az emberi jogok megsértése nem maradhat ellenőrzés nélkül. Bernd Lange, az EP nemzetközi kereskedelemmel foglalkozó vezető képviselője elmondta, hogy annak ellenére, hogy zöld utat kaptak a kínai partnereikkel való kapcsolatfelvételre, számos akadály áll még a zökkenőmentes kereskedelmi kapcsolat előtt.
Ehhez csatlakozott Raphael Glucksmann francia szocialista képviselő, aki szerint a tények nem változnak a szankciók feloldásával, hiszen attól még tömegesen deportálnak embereket kényszermunkára, atrocitások érik az ujgurokat, fenyegetik Tajvant, valamint más emberi jogi problémák is jelen vannak Kínában − vélekedett a politikus.
