- Gazdaság
- spanyolország
- litvánia
- európai unió
- eurócsoport
- eurogroup
- monetáris politika
- euró
- pénzügyminiszter
- paschal donohoe
Elindult a kiszavazóshow: júliustól új kapitánya lehet az eurózónának
További Gazdaság cikkek
-
Egy tanulmány milliárdos üzletet indított el – így lehet birodalmat építeni a fizetésekből
- Indul a fegyverkezés – Európa ezt már nem tűri tovább
- Az MBH Bank 10 millió forinttal segíti a pécsi gyermekonkológiai osztályt
- Hibrid erőművet avattak fel Söptén
- Nagyot esett a vámháború által is megviselt Ryanair nyeresége
Az ír pénzügyminiszter, Paschal Donohoe 2020 óta elnöke az eurócsoportnak, vagyis az eurót bevezető tagállamok havi egyszer ülésező pénzügyminiszteri tanácsának. Azonban az 50 éves politikus mandátumának lejárta előtt már két kihívó is feltűnt a láthatáron.
A Politico – a szervezetben bennfentes forrásokra hivatkozva – csütörtökön arról írt, hogy a spanyol Carlos Cuerpo, illetve a litván Rimantas Šadžius pénzügyminiszterek támogatókat gyűjtenek az eurózóna pénzpolitikáját összehangoló szervezet júliusban esedékes elnökválasztására.
A brüsszeli lap arról is írt, hogy az eurócsoport elnökválasztása olyan rejtélyes eseménynek számít, akár a pápai konklávé – vagyis a vatikáni pápaválasztás. Az eurózóna pénzügyminiszterei egy titkos szavazólapon adják majd le a voksukat maguk közül valakire. A jelöltek feltehetőleg júniusig bejelentik indulásukat, de a szavazás pontos dátuma és menetrendje még nem tisztázott.
Az elnökválasztás nyertese az Európai Unió egyik legbefolyásosabb tisztségét töltheti be. Az eurócsoport elnökének – és ezen keresztül a vezető országnak – jelentős befolyása van a blokk pénzpolitikájára, továbbá a G20- és a G7-találkozókon is képviselheti a tömörülést.
Pascal Donohoe idén is jelölteti magát, így a riválisai nagyon nehéz küzdelemmel néznek szembe. A konzervatív gazdaságpolitikát alkalmazó ír szakember kiegyensúlyozott szakpolitikusként szerzett magának nevet, aki széles körű támogatást élvez az eurózóna pénzügyminisztereinek körében. „Nem sokan szeretik, de senki sem gyűlöli” – foglalta össze Donohoe kompromisszumos jelölt jellegét egy európai uniós diplomata az újságnak.
Az ír pénzügyminiszter kihívói a jelenleginél komolyabb költekezésbe kezdenének az eurócsoport élén. Ezért a litván pénzügyminiszter, Rimantas Šadžius az Oroszországgal határos és a védelemmel kapcsolatban érzékeny balti országoktól, vagyis Észtországtól és Lettországtól várhat támogatást az elnökválasztáson. A spanyol jelölt, Cuerpo viszont a jóléti költekezést szorgalmazó nyugat-európai államoktól, például Portugáliától és Franciaországtól gyűjthet szavazatokat.
Azonban a szavazásban az is döntő faktor lehet, hogy az eurózóna jelenlegi elnöke, Donohoe a jobbközép Európai Néppárt (EPP) tagja, amely a legbefolyásosabb európai párt. Spanyol és litván kihívói ezzel szemben a baloldali Európai Szocialisták Pártjában (PES) politizálnak, amely tömörülésnek az utóbbi években megcsappant a befolyása Strasbourgban és Brüsszelben egyaránt.
