- Gazdaság
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
- energiaellátás
- varga mihály
- energia
- társasági adó
- globális minimumadó
- eu
- európai unió
- helyreállítási alap
- koronavírus a gazdaságban
Maradhat a társasági adó, nincs veszélyben az energiaellátás
További Gazdaság cikkek
-
Több mint harminc embernek egyetlen számon múlott hogy milliomos legyen
- Nyugat-Európát sokkolták Donald Trump bejelentései, küszöbön a rendszerváltás
- Aranykapu nyílt Keleten: tárt karokkal várják a magyarokat
- Megszünteti magyarországi menetrend szerinti járatait a Universal Air
- További magyarországi szállodákat szerzett meg a Hilaris Hotels
Az uniós tagállamok szakminiszterei a társasági adó globális szintű minimális mértékéről is vitáztak. Varga Mihály ezzel összefüggésben úgy fogalmazott: Magyarország az elmúlt hónapokban intenzív tárgyalást folytatott arról a javaslatról, amely az OECD szintjén elért globális megállapodás uniós jogba való átültetésére irányul.

Hozzátette: az EU Tanácsának francia elnöksége komoly munkát végzett, a magyar kormány így pozitív jelzést kapott arról, hogy továbbra is fenn lehet tartani a kedvezményeket a hazai adóalkalmazásban.
A megállapodás magyar részről rendben van, nem kell adót emelnünk, vállalkozásaink döntő többségére számára továbbra is a kedvezményes 9 százalékos kulcsot tudjuk fenntartani, így meg tudjuk védeni a hazánkban működő cégek érdekeit
– jelentette ki Varga Mihály.
A tárcavezető az uniós helyreállítási alapról is beszélt. Azt nevezte meg célként, hogy az egyeztetéseket minél gyorsabban lezárják, amivel Magyarország megkaphatná a forrásokat.
Az energiaellátás biztosítva
Varga Mihály arról is beszámolt, hogy az orosz kőolaj és gáz beszerzését energiabiztonsági és versenyképességi szempontok miatt sem lehet lecserélni, ezt pedig szerinte az orosz energiahordozók elzárását követelőknek is be kell látniuk.
A politikus úgy látja, hogy az Ukrajnával szomszédos uniós tagállamok rendkívüli terhet viselnek az orosz–ukrán háború miatt. Ugyanis ezek a tagországok fogadják be a legtöbb ukrán menekültet, és ezen államok gazdaságait érintik leginkább a háború következményei és az Oroszország elleni szankciók hatásai – tette hozzá.
Ezeknek a tagállamoknak most jelentős pluszköltségeik vannak, amelyek enyhítéséhez az EU-nak is minél gyorsabban hozzá kell járulnia
– fogalmazott a tárcavezető.
Az Európai Unió újabb szankciókat fogadott el
Az Európai Unió kedd reggel hivatalosan is elfogadta a negyedik Oroszország elleni szankciócsomagot, amely többek között a vagyonok befagyasztását, az orosz energiaszektor korlátozását és Roman Abramovics utazási tilalmát is magában foglalja.
A szankciók:
- Importtilalom az acéltermékekre.
- Új beruházások tilalma az orosz energiaszektorban (kivétel a polgári atomenergia és bizonyos energiatermékek EU-ba történő importja).
- A luxuscikkek uniós exporttilalma.
- Oroszország és az orosz vállalatok uniós hitelminősítő intézetek általi minősítésének és az orosz ügyfeleknek nyújtott minősítési szolgáltatások nyújtásának tilalma, amivel Oroszország még inkább elveszítené az EU pénzügyi piacaihoz való hozzáférést.
Szijjártó Péter egy közösségi oldalára feltöltött videóban reagált az unió által elfogadott újabb szankcióscsomagra. A külügyminiszter elmondta, hogy Brüsszelben nagyon komoly viták zajlottak az ügyben az elmúlt négy napban.
A tárcavezető leszögezte, hogy a magyar energiaellátás biztonságban van. Az Európai Unióban a legnagyobb vita elmondása szerint arról szólt, hogy a szankciók mennyiben érintsék az orosz energiaszektort és az Európába irányuló energiaszállításokat.
