Donald Trump súlyos csapást mért a HIV-kutatásra, Elton John borsot tört az orra alá

További FOMO cikkek
-
Farkasházy Tivadar a nap 24 órájában ápolja beteg feleségét
- Luxusterméket tervezett III. Károly király, kedvenc kastélyparkja inspirálta
- Fillérekből is bárki milliomos lehetett, tömegek utazták be így a világot
- Olyat láttak XIV. Leó pápa karján, amire senki sem számított
- „Az apám jött késsel, baltával, mindenfélével” – élete egyik legnehezebb időszakáról beszélt Liptai Claudia
Újabb döntése miatt került célkeresztbe Donald Trump amerikai elnök, kormányzatának döntése értelmében mintegy 450 millió dollárral csökkentették a HIV és az AIDS elleni kutatásokra szánt szövetségi támogatást. Mindez azonnal komoly felháborodást váltott ki a tudományos közösségben és a humanitárius szervezetek körében. A döntés következményeként legalább 145 kutatási támogatást szüntettek meg, ami aggasztó következményekkel járhat a globális egészségügy szempontjából.
A radikális megszorításokra válaszul Sir Elton John Tony-, Golden Globe-, kétszeres Oscar-, Emmy- és hatszoros Grammy-díjas brit zeneszerző és aktivista, valamint Brandi Carlile énekes-dalszerző összefogtak, és elindították a Who Believes In Angels (Ki hisz az angyalokban?) kampányt, amely célja a támogatások pótlása, illetve a HIV-ellátás és -megelőzés prioritásának visszaállítása az Egyesült Államokban és világszerte.
A kampány elnevezése nem véletlen: Sir Elton John és Brandi Carlile közös, új slágerlistás albumáról kapta a nevét. A projekt közösségi adománygyűjtésre épül, amelyet az előadók saját forrásból megdupláznak, ezzel növelve a kampány hatását. A befolyó összegeket két ismert alapítvány, a Elton John AIDS Foundation és Brandi Looking Out Foundation kezeli és osztja szét – célzottan oda, ahol a legnagyobb szükség van rá.
Ha nem cselekszünk azonnal, évtizedek munkája veszhet kárba a HIV elleni globális küzdelemben. Egy újabb egészségügyi világválság küszöbén állunk, pedig rendelkezésünkre állnak az eszközök, hogy ezt megelőzzük
– idézte az énekest a Mirror.
Elton John szerint a missziójuk „fontosabb, mint valaha”, és köszönetet mondott Carlile-nak, amiért nemcsak művészként, hanem barátként és aktivistaként is mellé állt ebben a küldetésben.
Donald Trump döntése veszélyezteti a globális előrelépést
A kampány elsődleges célja legalább 1 millió dollár összegyűjtése, amelyből tudósokat és kutatókat támogatnak olyan áttörések elérésében, amelyek elősegíthetik a HIV terjedésének megelőzését, és javíthatják az érintettek életminőségét. Emellett a kezdeményezés erős figyelemfelhívó erejű, és felhívja a közvélemény figyelmét a betegség elleni küzdelem fontosságára.
Az Egyesült Királyság Munkáspártja ambiciózus célt tűzött ki: 2030-ra nullára csökkentenék az új HIV-fertőzések számát. A párt júliusban részletes akciótervet tervez bemutatni ennek elérése érdekében. A kezdeményezést Keir Starmer pártelnök is komolyan veszi: ő az első G20-as vezető, aki nyilvánosan HIV-tesztet végeztetett, ezzel is ösztönözve a társadalmi elfogadást és a megelőzés fontosságát.
A közegészségügyi szakértők és civilszervezetek emiatt aggodalommal figyelik az amerikai finanszírozási visszalépéseket. Trump kormányzati intézkedései, amelyek leállítják vagy drasztikusan csökkentik a HIV-kutatások támogatását, nemcsak az amerikai betegeket veszélyeztetik, hanem a nemzetközi programokat is hátráltathatják, és akadályozhatják az olyan országokat is, mint az Egyesült Királyság, abban, hogy elérjék a 2030-as célkitűzéseiket.
Az alapítvány így fogalmazott:
Minden adományt megduplázunk, akár 100 000 dollárig, hogy ezzel is segítsük a HIV-megelőzési és -ellátási szolgáltatásokat az Egyesült Államokban és a világ minden táján. Tartsuk mozgásban a zenét – és a lendületet is.”
Elton John több mint harminc éve harcol a HIV és az AIDS ellen, és eddig több mint 600 millió dollárt gyűjtött össze, több mint 3 100 projektet támogatva 95 országban.
(Borítókép: Elton John és Donald Trump. Fotó: Phillip Faraone, Win McNamee / Getty Images)