Döntött a Fővárosi Törvényszék, szabadlábra helyezték Óbuda polgármesterét

További Belföld cikkek
- Több métert zuhant egy férfi a Pontoon nevű szórakozóhelyen
- Kisiklott egy tehervonat, pótlóbusz jár Hegyeshalom és Rajka között
- Orbán Viktor: Ukrajna be akar kerülni az EU-ba, de nem meggyőzni akar minket, hanem lejáratni
- Visszavonták a budai fonódó villamoshálózat meghosszabbításáról szóló közbeszerzési eljárást
- Ismét a feje tetejére áll a közlekedés Budapesten, újabb delegációk érkeznek a jövő héten
Megszüntették a korrupciós bűncselekmények miatt indult büntetőeljárásban meggyanúsított Kiss László óbudai polgármester letartóztatását. A Fővárosi Törvényszék pénteki közleményében azt írta: a Budai Központi Kerületi Bíróság megszüntette az óbudai önkormányzatot érintő korrupciós bűncselekmények kapcsán indult büntetőeljárás egyik terheltjének letartóztatását.
A férfit vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettével, versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési eljárásban bűntettével és jelentős értékre elkövetett pénzmosás bűntettével gyanúsítják
− írták. Jelezték ugyanakkor: a letartóztatás legutóbbi meghosszabbítása óta a gyanúsított terhére rótt bűncselekmény tényállása, annak jogi minősítése nem változott, a megalapozott gyanú nem gyengült. Kitértek arra is: az ügyészség a bizonyítás megnehezítése vagy meghiúsítása, valamint a bűnismétlés veszélye miatt a gyanúsított letartóztatásának ismételt meghosszabbítását indítványozta.
A törvényszék közleménye szerint a nyomozó hatóság a gyanúsítotti kihallgatásokat megelőzően valamennyi gyanúsított lakó-, illetve tartózkodási helyén, továbbá az érintett cégek székhelyein, irodáiban kutatást végzett, és különböző bizonyítási eszközöket foglalt le, és számos tanút is kihallgatott.
„Annak valószínűsége pedig elenyésző, hogy olyan személyt vonnak be az eljárásba, akit a gyanúsított közvetlenül vagy közvetve ismer, és ezáltal a vallomástételében befolyásolni tudná. Ezenkívül a bíróság rámutatott arra is, hogy az eljárásban hasonló cselekvőséggel meggyanúsított más terheltek hónapok óta enyhébb kényszerintézkedés hatálya alatt állnak, illetve szabadlábon védekeznek” − áll a közleményben.
Az évek óta tartó nyomozásban a gyanúsított 9 hónapja áll a legszigorúbb kényszerintézkedés alatt. Büntetlen előéletű, két kiskorú gyermek neveléséről gondoskodik, rendezett családi kapcsolatokkal és egzisztenciális körülményekkel rendelkezik.
„A bíróság szerint mindezekre tekintettel életszerűtlen azt feltételezni, hogy kényszerintézkedés alkalmazása nélkül a terhelt a széles nyilvánosság előtt is ismert ügyben a gyanú szerinti cselekményt folytatná, vagy újabb szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény követne el, kockáztatva ezzel azt, hogy ismételten kényszerintézkedést − akár letartóztatást − rendeljenek el vele szemben” − írták a közleményben.
A kerületi bíróság a fentiek alapján úgy határozott, hogy „a személyi szabadságot érintő kényszerintézkedés törvényi céljai, és ekként a szükségesség nem állapíthatók meg, ezért a terhelt szabadlábon védekezését kell biztosítani. A gyanúsítottal szemben kényszerintézkedés alkalmazása a továbbiakban már aránytalan volna” − tudatta a törvényszék, jelezve: a végzés nem végleges.
Folytatja a munkát a szabadon bocsátott polgármester
Péntek kora délután engedték szabadon Kiss Lászlót a Nagy Ignác utcai büntetés-végrehajtási intézetből, a politikust a felesége, önkormányzati dolgozók és képviselők várták az épület előtt.
Első utam a hivatalba vezet, ahol az alpolgármesterekkel és a jegyző úrral megtárgyaljuk a folyamatban lévő ügyeket. Például foglalkozni kell azzal, hogy hogyan akadályozzuk meg, hogy a 3. kerületben építsék fel a mini-Dubaj-projektet. Csak az értekezlet után megyek haza
− nyilatkozta a Népszavának a politikus, majd hozzátette: „Meg akarom tenni az ellenem és mások ellen indított koncepciós per előkészítése miatt a jogi lépéseket, melyeket letartóztatásom miatt nem tudtam megtenni.” Kiss László elmondta, hogy feljelentést fog tenni, valamint nyilvánosságra fogja hozni az ügy részleteit.
Reagált a kormánypárt a bíróság döntésére
Lemondásra szólította fel Kiss László óbudai polgármestert a Fidesz–KDNP óbudai frakciója pénteki budapesti sajtótájékoztatóján − adta hírül az MTI. Lehoczki Ádám fideszes fővárosi képviselő a tájékoztatón közölte: Óbuda polgármesterét kiengedték az előzetes letartóztatásból, azonban a büntetőeljárás nem zárult le. Kiss Lászlót továbbra is súlyos korrupciós vádak terhelik, mindössze annyi történt, hogy szabadlábon védekezhet − mondta, hozzátéve: „Ne legyenek illúzióink, a bűncselekmény gyanúja továbbra is fennáll.”
A képviselő felhívta a figyelmet arra is, hogy az ügynek 18 további gyanúsítottja van.
Ez egy egész hálózat, ami éveken keresztül az óbudai emberek érdekei elé helyezte a saját érdekeit, és pénzszivattyúként tekintett az óbudai önkormányzatra
− fogalmazott. Hangsúlyozta: az ügy nemcsak a polgármester személyét tépázta meg, hanem Óbuda hírnevének is sokat ártott. „Kiss László elárulta a választóit, hiszen az óbudai emberek 2019-ben nem erre szavaztak, és már a börtönben le kellett volna mondania a polgármesteri tisztségről” − mondta Lehoczki Ádám.
Puskás Péter, a Fidesz óbudai frakcióvezetője azt emelte ki, hogy miközben az ügyészség folytatja a nyomozást, a városvezetés tagjai szabadlábon vagy házi őrizetben, de továbbra is pozícióban maradnak, és „napról napra bizonyítják alkalmatlanságukat, hozzá nem értésüket”.
„A közterületek elhanyagoltak, a lakossági ügyekben tétlenség és káosz uralkodik, miközben a vezetők figyelme valójában saját büntetőügyeik menedzselésére irányul, nem az óbudaiak szükségleteinek ellátására” − magyarázta, megjegyezve: Óbuda polgárai többet érdemelnek ennél.
Puskás Péter szavai szerint itt az ideje kimondani: egy bűncselekmény-sorozattal terhelt városvezetés nem maradhat a helyén. „A botrányt botrányra halmozó, és a harmadik kerületet szégyenbe hozó Kiss Lászlónak és a vele cinkosságot vállaló alpolgármestereknek is vállalniuk kell a politikai és jogi következményeket” − mondta. A frakcióvezető kijelentette: itt lenne az ideje, hogy önként beadják a lemondásukat, „mert Óbudát nem lehet büntetlenül lejáratni.”
(Borítókép: Kiss László 2024. április 24-én. Fotó: Tövissi Bence / Index)