- Belföld
- orbán viktor
- közélet
- átláthatóság
- húsvéti nagytakarítás
- törvényjavaslat
- fidesz
- parlament
- országgyűlés
- szuverenitásvédelmi hivatal
Benyújtották a közélet átláthatóságáról szóló törvényjavaslatot
További Belföld cikkek
-
Már évekkel ezelőtt figyelmeztették a nemzetbiztonsági szolgálatok Magyar Leventét az ukrán ügynökről
- Vitézy Dávid Karácsony Gergelynek: Hiába próbálsz megfélemlíteni, nem fogok csendben maradni
- Szalay-Bobrovniczky Kristóf: A magyar emberek és Brüsszel érdekei állnak egymással szemben
- Autós üldözés az M3-ason, a rendőrökkel is ütközött a menekülő cigarettacsempész
- Vasárnap délután lehull a lepel a Harcosok Klubjáról
A benyújtott tervezet a külföldről támogatott szervezetekre vonatkozó szigorú szabályozást tartalmazza, amely jelentősen megnehezítené működésüket. Az előterjesztés szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal kezdeményezheti a kormánynál a szervezet hivatalos nyilvántartásba vételét, ha úgy ítéli meg, hogy annak tevékenysége Magyarország szuverenitását veszélyezteti.
Az indítvány indoklásában Halász János hangsúlyozta, hogy „a közéleti tevékenység a demokráciában minden magyar állampolgár alapvető joga, amelyet meg kell védeni az idegen érdekek és külföldi pénzügyi erőforrások befolyásától”. A képviselő szerint „a külföldi befolyásolás súlyosan torzítja a demokratikus vitát, valamint a társadalmi és politikai akaratképzést”.
A törvénytervezet szerint Magyarország szuverenitását sérti minden olyan, külföldről finanszírozott közéleti tevékenység, amely az ország függetlenségét, jogállamiságát, alkotmányos önazonosságát, keresztény kultúráját, a család és a biológiai nemek elsődlegességét, a külhoni magyarokért vállalt felelősséget, illetve a béke, a biztonság és a más országokkal való együttműködést negatívan tünteti fel vagy ezek ellen hat.
A javaslat részletesen definiálja a „közélet befolyásolására irányuló tevékenységet”, amely magában foglalja „a demokratikus vitára, valamint az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységet”, „a választói akarat befolyásolására irányuló tevékenységet”, valamint „az olyan tevékenységet, amely befolyást gyakorolhat a választások kimenetelére”.
Több korlátozás is életbe lép
A nyilvántartásba vett szervezetekre vonatkozóan a törvényjavaslat több korlátozást is megemlít. A jövőben ezek az érintett szervezetek nem részesülhetnek az adózók személyi jövedelemadójának felajánlható egy százalékából származó támogatásokból. A külföldi forrásból érkező pénzügyi támogatásokat kizárólag a pénzmosás elleni küzdelemért felelős hatóság, vagyis a NAV előzetes engedélyével fogadhatnák el. Emellett a vezetőknek, alapítóknak és felügyelőbizottsági tagoknak az országgyűlési képviselőkével megegyező tartalmú és formájú vagyonnyilatkozatot kellene tenniük, amelyeket a kormány hivatalos weboldalán tennének közzé.
A jogszabálytervezet értelmében mind a szervezet, mind annak irányítói kiemelt közszereplői státuszba kerülnének a terrorizmus finanszírozásának megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény alkalmazásában.
A húsvéti nagytakarításról Orbán Viktor először idén februárban, az évértékelő eseményén tett említést, majd március 15-i beszédében azt mondta: „1848. március 15-e mámoros napját a higgadt és bölcs áprilisi törvények követték. Ezek a törvények helyezték védelem alá a március 15-én kivívott szabadságot. Ez most is pontosan így lesz. A mai ünnepi összesereglés után jön a húsvéti nagytakarítás. Átteleltek a poloskák. Felszámoljuk a pénzügyi gépezetet, amely korrupt dollárokból vásárolt meg politikusokat, bírókat, újságírókat, álcivil szervezeteket és politikai aktivistákat. Felszámoljuk az egész árnyékhadsereget.”