Egy friss felmérés szerint rossz a háziorvosi rendszer Magyarországon, de az orvosok jók

2025.05.03. 08:00
Az Europion felmérést végzett, amelyből kiderül, hogy a magyar emberek hány százaléka fordul háziorvoshoz vagy magánegészségügyi szolgáltatóhoz, illetve mit gondolnak a háziorvosi rendszer jelenlegi működéséről.

Az Europion közvélemény-kutatásából kiderül, hogy a magyar emberek többsége évente néhányszor jár háziorvoshoz, és ritka az, hogy azonnal magánegészségügyi szolgáltatóhoz forduljon.

Mint írják, a háziorvosi rendszer egészével kapcsolatban pesszimista a lakosság, de az emberek személyes tapasztalatai a saját háziorvosaikról túlnyomórészt pozitívak. A felmérés szerint a tizenhat év felettiek nagy része évente párszor (36 százalék) vagy egyszer (42 százalék) megy háziorvoshoz, ennél gyakrabban kevesen fordulnak meg (19 százalék), valamint a megkérdezettek 4 százaléka állítja, hogy egyáltalán nem veszik igénybe háziorvosuk szolgáltatásait.

 A HVG beszámolója alapján mindössze 11 százalék választja inkább a magánegészségügyi szolgáltatókat, és különösen az idősek kerülik a magánellátást, valószínűleg anyagi okokból. 65 százalékuk soha nem hagyja ki a háziorvost, és csupán 2 százalékuk fordul azonnal magánszolgáltatóhoz. 

Az emberek orvoslátogatásának fő célja leginkább a beutaló kérése (50 százalék), a gyógyszerek felírása (59 százalék) és a diagnosztika (37 százalék). A felmérés rámutat, hogy 41 százalék rossz véleménnyel van a háziorvosi rendszer működéséről, és 19 százalékuk elégedett a jelenlegi helyzettel.



OSZAR »