- Belföld
- schmidt mária
- bucsa
- történész
- kijev
- adrien bocquet
- terror háza
- orosz-ukrán-konfliktus
- európai unió
Magyar Péter: Schmidt Mária holtukban is meggyalázza a több száz ukrán civil áldozat emlékét
További Belföld cikkek
-
Szentkirályi Alexandra bejelentette, hogy a kormány kifizeti Budapest új CAF-villamosait
- Karácsony Gergely részt vesz a brüsszeli Pride-on
- Parkolási botrány: az egyik vádlott elárulta, milyen kapcsolatban volt Bolla Tibor a „Nagymesterrel”
- „Hupszilinkó” – kiderült, miért nem adott interjút Orbán Viktor a Kossuth rádióban
- Bevonult a börtönbe Gyárfás Tamás
„Bucsa nem a háború vége lett, hanem a fordulópontja” – fogalmaz Schmidt Mária a Látószög blogon. Szerinte a nyugati világ példátlan gyorsasággal döntötte el, hogy a felelősség egyértelműen az orosz hadsereget terheli, ám több körülmény is megkérdőjelezhetővé teszi ezt a verziót.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a bucsai események 2022 márciusának végén kerültek a nemzetközi figyelem középpontjába, amikor az orosz csapatok kivonulásával párhuzamosan több tucat civil holtteste került elő a településen, ami világszerte felháborodást váltott ki.
Ukrajna és a nemzetközi közösség azonnal háborús bűnként ítélte meg a történteket, és az orosz hadsereget vádolták a mészárlás elkövetésével. Az ukrán hatóságok és nemzetközi szervezetek – köztük az ENSZ és az Európai Unió – azonnal követelték az orosz katonák felelősségre vonását, és nemzetközi vizsgálatot indítottak a bucsai történésekkel kapcsolatban.
A bucsai mészárlás egyértelműen hozzájárult ahhoz, hogy a háború nemcsak katonai, hanem humanitárius szinten is fokozódjon, és további nemzetközi szankciókat vezessenek be Oroszországgal szemben.
Schmidt Mária úgy véli, az eseményeket az első pillanattól kezdve egyetlen értzelmezési keretbe kényszerítették.
ENSZ-meghallgatás, új videók és tanúvallomások
Schmidt Mária az ENSZ 2024. áprilisi informális meghallgatására hivatkozik, ahol olyan videófelvételeket mutattak be, amelyek szerinte „nem illeszkednek” a hivatalos narratívába. A cikkben említett felvételen Bucsa polgármestere, Anatolij Fedoruk még az orosz kivonulás utáni napon boldogan jelenti be, hogy a város felszabadult, a háttérben azonban a történész szerint „se meggyilkolt civilek, se tömegsírok nem látszanak.”
Ugyanezen a meghallgatáson Adrien Bocquet francia önkéntes is tanúskodott, aki a helyszínen járt, és elmondása szerint „a holttesteket később hozták a helyszínre, és a testek friss állapotban voltak”. Schmidt Mária szerint Bocquet később komoly retorziókat szenvedett el vallomása miatt, elveszítette munkáját, és fenyegetések érték. A történész állítja:
Az általa elmondottakat senki sem cáfolta, legfeljebb elhallgatta.
Bocquet beszámolója alapján olyan kivégzésekről is szó esett, amelyeket ukrán fegyveresek hajtottak végre orosz hadifoglyokon, az eseményekről videófelvételek is készültek.
A hivatalos értelmezés nem változott
A bucsai mészárlás hivatalos értelmezése szerint az orosz csapatok kivonulása után több száz civil holttestére bukkantak, egy részüket kivégzésszerűen meggyilkolva, másokat megkínozva, meztelenre vetkőztetve találtak meg. Az ukrán hatóságok és a nemzetközi sajtó máig tartja magát ehhez a verzióhoz. Schmidt Mária azonban azt írja:
Az ukrán hadvezetésnek – amely a háború kezdete óta katonai cenzúrát gyakorol – azonnal volt forgatókönyve, narratívája és hangulati beállítása a bucsai eseményekhez.
A történész szerint a világot sokkoló képsorok végső célja nem a háború befejezése, hanem annak kiszélesítése volt.
Schmidt Mária azonnal távozzon a közéletből – Magyar Péter felháborodott
A Tisza Párt elnöke rendkívül éles hangon reagált Schmidt Mária cikkére, amelyben a történész megkérdőjelezte az orosz hadsereg felelősségét a bucsai mészárlásban. Magyar Péter személyes tapasztalataira hivatkozva utasította vissza Schmidt állításait, miután tavaly nyáron járt a helyszínen egy humanitárius misszió során.
Ép ésszel fel sem fogható, hogy egy magát történésznek nevező orbánista NER-kitartott hogy jut el olyan mélységbe, hogy a legalapvetőbb tények kapcsán is hazudik, és még holtukban is meggyalázza a több száz ukrán civil áldozat emlékét
– fogalmazott Magyar Péter.
A politikus elmondta, hogy Bucsában személyesen találkozott olyan túlélővel, akinek édesapját „tőle egy méterre lőtték fejbe az orosz katonák”, és beszélt magyar származású helyi lakossal is, aki csak a véletlennek köszönhetően maradt életben. Magyar Péter azonnali lemondásra szólította fel Schmidtet minden pozíciójáról, egyben felkérte a Pázmány Péter Katolikus Egyetemet, hogy ne alkalmazza őt tovább egyetemi tanárként. Azt is elvárja, hogy Orbán Viktor nyilvánosan határolódjon el „egyik fő ideológusától és tanácsadójától”. A Tisza Párt elnöke azt is felajánlotta, hogy személyesen kíséri el Schmidtet Bucsába, hogy „beszélhessen az orosz vérengzést túlélő civilekkel”.
Dobrev Klára is reagált: Népirtástagadók nem viselhetnek közhivatalt
„Képzeljünk el egy olyan várost mint Dunakeszi. Bucsa is egy ilyen település volt Ukrajnában. És most képzeljünk el egy ott élő 98 éves nagymamát, és egy 7 éves, éppen játszó kislányt. Putyin zsoldosai válogatás nélkül mészárolták le őket, sok száz másik ott élő emberrel együtt” – írta közleményében Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője.
A politikus szerint Schmidt Mária „nemcsak a történészi szakmára, de a Terror Háza vezetésére, sőt bármilyen közfeladatra méltatlanná vált”.
A DK politikusa kiemelte:
A nyilas és a kommunista terrort bemutató állami múzeum főigazgatója nem kevesebbet állított nyilvánosan, minthogy a bucsai tömegmészárlást nem az orosz megszállók, hanem maguk az áldozatok, az ukrán nép követte el.
A DK parlamenti írásbeli kérdéssel fordul Orbán Viktorhoz, hogy „mikor mentik fel hivatalából a múzeumigazgatót", mivel álláspontjuk szerint „népirtástagadók nem viselhetnek közhivatalt, ebben nem alkuszunk”.
A történelem hamisítása bűnrészesség – Márki-Zay Péterék is követelik Schmidt Mária távozását
„Követeljük, hogy Schmidt Mária azonnal távozzon minden közéleti és közpénzből finanszírozott pozíciójából!” – olvasható a Mindenki Magyarországa Néppárt Facebook-bejegyzésében. A civil kezdeményezés felszólítja a magyar kormányt, hogy „haladéktalanul szüntessen meg minden állami kinevezést és támogatást”, amit Schmidt Mária kap, legyen az „kuratóriumi tagság, intézményvezetés vagy bármilyen hivatalos szerep”. A felhívás szerint ha a kormány nem tesz lépéseket, azzal „nyíltan magáévá teszi és legitimálja a bucsai mészárlást relativizáló kijelentéseket”.
A történelem hamisítása nem vélemény, hanem bűnrészesség az igazság eltüntetésében. Ezt nem tűrhetjük el – sem emberként, sem állampolgárként
– áll a nyilatkozatban, amely szolidaritást vállal az áldozatokkal és zéró toleranciát hirdet a történelemhamisítással szemben.
Rácz András: Ez egyszerű információs manőver
„A Bucsáról szóló, kifejezetten buta Schmidt-írás valószínűsíthető célja, hogy elterelje a figyelmet Sztefanyisina ukrán miniszterelnök-helyettes budapesti tárgyalásairól. Klasszikus, 'átkeretezős' információs manőver tehát, semmi több” – írta közösségi oldalán Rácz András, a Corvinus Egyetem korábbi oktatója, aki geopolitikai és orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatos elemzéseiről ismert.
Az elemző rámutat, hogy éppen április 29-én, Schmidt cikkének megjelenésével egy időben Budapesten tárgyalt Olha Sztefanyisina, európai ügyekért felelős ukrán miniszterelnök-helyettes, aki a tudósítások szerint „konstruktív, normális tárgyalásokat folytatott Magyar Leventével”, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkárával.
Joggal lehetett rá tehát számítani, hogy a mai, Magyar-Sztefanyisina tárgyalások után olyan hírek jelennének meg a magyar sajtóban Ukrajnáról, hogy lám, lám, Budapest és Kijev között igenis tud lenni normális, pragmatikus kapcsolat
– fogalmaz Rácz.
„Figyelembe véve, hogy mennyire központosítottan működik a NER, lényegében kizárható egy ilyen, véletlen egybeesés” – írja a szakértő, aki szerint a „rezsim belpolitikai érdeke az, hogy NE a konstruktív magyar-ukrán párbeszédről szóljanak a mai hírek, hanem helyette valami ellentmondásos, megosztó, az ukránokat negatív színben feltüntető sztoriról”.
Menczer Tamás szerint „Brüsszel Péter és a Tisza Ukrajnát választotta”
„Weber most megmondta: Brüsszel Péternek és a Tisza Pártnak Ukrajna mellett kell állnia! Támogatnia kell Ukrajna uniós csatlakozását!” – írta közösségi oldalán Menczer Tamás, a Fidesz kommunikációs igazgatója, aki bejegyzéséhez egy korábbi videót is csatolt Manfred Weberről, az Európai Néppárt elnökéről, amelyben Ukrajna jogállamiságáról beszél.
A kormánypárti politikus szerint Magyar Péter Schmidt Máriával kapcsolatos felháborodása mögött valójában brüsszeli irányítás áll:
Brüsszel Péternek folyamatosan meg kell szólalnia Ukrajna mellett. Ezért támadta meg ma Schmidt Máriát
– írta Menczer a bejegyzésében, amelyben a hazai politikai vitát az európai parlamenti választások kontextusába helyezte, és szembeállította az „Ukrajna-párti” politikai erőket a „Magyarország-párti” kormányoldallal: „Weber, Péter és a Tisza Ukrajnát választották. Nekünk azonban Magyarország az első! Ne hagyjuk, hogy a fejünk felett döntsenek!” – írta.
Az orosz–ukrán háború eseményeit az Index is folyamatosan követi, vasárnapi élő hírfolyamunk ide kattintva érhető el.