Döme Suzi beszólt Magyar Péternek a Kutyapárt betiltott tüntetésén

SZS3413
2025.04.20. 15:45
Hiába próbálta a rendőrség egy még el sem fogadott törvényre hivatkozva betiltani a Magyar Kétfarkú Kutya Párt 420-as demonstrációját, a Kúria végül – szó szerint – zöld utat adott az eseménynek. A fű legalizációjáért szervezett tüntetés április 20-án, épp húsvét vasárnapján került megrendezésre, és nemcsak a marihuána kultúrájáról, hanem a jogállamiság és a véleménynyilvánítás határairól is szólt. Az eseményen pedig az is kiderült, hogy az MKKP támogatóinak csak egy dolog fáj jobban Trianonnál.

Érdekesen indult a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) április 20-ai, Million Marijuana March elnevezésű rendezvénye, ugyanis a fű legalizációját követelő tüntetést a rendőrség március 21-én a tervezett új Alaptörvény-módosításra hivatkozva betiltotta. Az új Alaptörvény, amely a tiltás időpontjában még csak tervben volt, nem engedélyezi a gyerekek és fejlődésük védelmét sértő tömegrendezvényeket – mint amilyen a kormány szerint a Pride és a Million Marijuana March –, valamint azt is kimondja, hogy Magyarországon tilos a kábítószer előállítása, terjesztése, használata és népszerűsítése. Ennek eredményeképpen az MKKP rendezvénye duplán szembemegy az Alaptörvénnyel.

Azonban április harmadikán a Kutyapárt közösségi oldalain arról számolt be, hogy mégis megtartják a rendezvényt, miután a Kúria felülbírálta a rendezvényt betiltó rendőrségi határozatot. Ennek oka, hogy a párt fellebbezése után a Kúria arra jutott, hogy nem lehet egy rendezvényt egy még nem megalkotott, jövőbeli jogszabályra hivatkozva betiltani.

A rendőrség megpróbálta hamuba tiporni hagyományainkat, de nem sikerült! Hiába használtak időgépet, hogy előre betilthassák egy még el nem fogadott törvény alapján, a Kúria stoppolta a tiltást, szóval lesz 420

– írta az esemény leírásában az MKKP.

Az eseményről a helyszínről tudósítunk.

15:00: Az esemény hivatalosan 16:20-perckor, vagyis 420-kor kezdődik, azonban a Magyar Kétfarkú Kutya Párt támogatói már délután kettőkor elkezdték a munkát a Madách téren, 15 órától pedig a Dharma Beatz és a Flying Elephant zenél a korán érkezőknek.

15:15: Lassan gyülekeznek az érdeklődők az esemény helyszínén. A megnyitón Kovács Gergely és Döme Suzi, az MKKP társelnökei mondanak beszédet, mellettük felszólal majd Galló Bence slammer, az MKKP képviselőjelöltje, majd a jelenlévők videóüzeneteket hallgathatnak meg többek között Sárosi Péter civiljogi aktivistától és Szemelyácz János addiktológustól. A beszédek után pedig DJ-k fogják szórakoztatni a demonstrálókat.

15:30: Döme Suzi, az MKKP társelnöke az esemény előtt interjút adott az Indexnek. Nem aggódik, hogy megbüntetnék őket az alkotmányellenes rendezvény miatt, hiszen engedélyt kaptak rá, igaz, a rendőrség még „időutazást” is megpróbált bevetni azért, hogy megakadályozza a demonstrációt.

Egyelőre úgy tudom, hogy nem működik az állami időgép, úgyhogy ezért kellett mégiscsak engedélyezni

 – mondta nevetve.

A Kutyapárt vezetője kritikus hangon beszélt a kormány drogpolitikájáról:

Már 2020-ra eltűnt az országból a drog. Nem tudom, hogy miért kell akkor most újabb szankciókkal büntetni a füveseket. Ugyanúgy a szórakozó fiatalokat razziázzák, aminek tudja a világ, hogy semmi értelme.

Döme Suzi szerint a szakmai fórumok elhallgattatása és a prevenció teljes félreértelmezése is súlyos probléma, és úgy látja, az embereknek fogalmuk sincs, hogy mi a jó prevenció, meg mi a rossz.

Ha azt látják a kissrácok a padokban, hogy itt van egy srác, aki egész életében cuccozott, közben milliomos lett, és most turnézik, az tényleg számítani fog nekik?

– mondta, utalva egy ismert hazai rapperre.

A humor sem maradt el: „Én úgy érzem, hogy a Fidesznek most az a stratégiai célja, hogy az egymillió alkoholista országából váljunk kettő- vagy hárommillió alkoholista országává. Szép az irány, messze van még Oroszország.”

A Drogkutató Intézetről is megemlékezett, ahol szerinte több a kommunikációs munkatárs, mint a szakember.

Mondtam, hogy tőlem egy takarítónőt is küldhetnek az intézettől, kiállok vitázni, csak mondjanak egy dátumot. De nem válaszolnak

– mesélte.

A párt jövőjéről optimistán beszélt, mert szerinte szükség van a Kutyapártra és arra, hogy ne csak gyűlöljük egymást, hanem próbáljunk meg együtt élni ebben az országban.

Még állhatunk egymás mellett a bevásárlás között is, és nem kell egymást megharapnunk

– jegyezte meg.

Az interjú végén pedig azt akartuk megtudni, hogy áll az MKKP a marihuánánál súlyosabb drogok kérdéséhez, amire Döme Suzi rövid választ adott:

„Hát inni kell, inni kell, inni nemzeti kötelesség, ezt gondoljuk.”

15:45: Az eseményen részt vevőket „jointszépséggversennyel” és „Nemzeti Elterelő Programmal” várják.

15.55: Megjelent a már megszokott MKKP-s T-rex is, valamint feltűnt Kampány Richárd is, aki interjúkat készít a tüntetőkkel. Egy másik aktivista közben Kovács Gergely arcképével ellátott 10 millió forintos bankjegyeket oszt a demonstrálóknak.

16:05: A színpadon álló zenész váratlanul felkapott egy mikrofont, és bejelentette, hogy eddig ugyan csak DJ-ként volt jelen a színpadon, de most énekelni fog, annak ellenére, hogy nem százszázalékos.

Kicsit fáj a torkom, de tudjátok, mi fáj még jobban?

– tette fel a költői kérdést a zenész, amire a tömeg azt kiabálta: „Trianon”.

Igen, Trianon is, de annál jobban fáj, hogy ez az autokrata rendszer valódi drogpolitika helyett és a nehézdrogok elleni fellépés helyett szórakozni vágyó fiatalokra vadászik

– válaszolta, mielőtt énekelni kezdett.

16:19: Hamarosan kezdődnek a beszédek, amelyek után este 10-ig fog tartani a buli a Madách téren.

16:20: „Elütötte az óra a 42-t. Bárki, aki úgy érzi, hogy illegális szerekhez szeretne nyúlni, figyelje a kivetítőn megjelenő alkoholreklámokat, mert szeretnénk mindenkit leszoktatni a fű fogyasztásáról pálinkával” – fogalmazott Galló Bence.

Az MKKP politikusa elmondta, hogy ő elsősorban egy drogról szeretne csak ma beszélni, az pedig a hatalom, éppen ezért létrehozták a NER-t, a Nemzeti Elterelő Rendszert, mert úgy látják, hogy a politikusok maguktól nem tudnak lejönni a szerről.

Kocsis Máté kicsit többet szívna, akkor jobb országban élnénk

– jegyezte meg.

16:25: Döme Suzi a színpadra lépre elmondta, hogy alkotmánymódosítás után már a drogra gondolni sem szabad. Az MKKP társelnöke szerint ők évek óta küzdenek az okos drogpolitikáért, ugyanis a designer drogok már több tíz éve jelen vannak, nem ma jelentek meg, de hiába kértek más pártokat, nem áll ki mellettük senki.

Menő lett a stratégiai hallgatás. Ezt kell tennie az embernek, hogy választást nyerjen, csöndben maradni a megosztó kérdésekben, mint a drogpolitika vagy az LMBTQ-kérdés

– jelentette ki Döme Suzi, aki szerint soha nem volt ilyen mélyponton a prevenció.

Hozzátette, hogy már az is népszerűsítésnek számít, ha azt mondják, hogy a fű nem egyenlő a kokainnal, amikor pedig azt kérdezte Szentkirályi Alexandrától, hogy ő rábízná-e a gyermekét a prevenciót tartó, egykori függő Curtisre, nem kapott rá választ. Arra viszont rájöttek, hogy a stratégiai hallgatás mellett az alkohol népszerűsítése mellé kell állniuk.

Bizony nem marad más, fel kell szólítanunk benneteket és mindenkit, hogy igyunk

– mondta Döme Suzi, miközben Kovács Gergely mellett belehúzott egy laposüvegbe.

Megértem, hogy most hülyeség drogpolitikáról beszélni, elég, ha az ember pártja választáson indul, akkor egyszerű üzenet kell: a drog rossz. És ha most a Kutyapárt is elkezdi az alkohol népszerűsítését, akkor talán a stratégiai hallgatást választó pártok is mellénk állnak

– tette hozzá Döme Suzi, majd a tömeg elkezdte skandálni: „igyunk”.

A felesek után Kovács Gergely inkább úgy döntött, nem mond beszédet.

16:40: Sárosi Péter videóüzenetében elmondta, hogy 2003-ban az első, marihuánalegalizáció melletti tüntetésen megdobálták őket, és ott találkozott először azzal „a rosszindulattal és butasággal, ami ezt az országot mérgezi”.

Olyan ez, mint egy fal, amiről lepattannak az észérvek, és amibe előbb-utóbb mindenki beleütközik, aki szeretné, hogy Magyarország egy szabad európai ország legyen, és ne egy fingszagú közép-ázsiai diktatúra. Sajnos ez a fal nagyon nehézzé teszi, hogy értelmes párbeszédet folytassunk olyan témáról, mint például a drogok. Mert még el sem mondtad a véleményed, de máris meg vagy bélyegezve. Nem arra figyelnek, amit mondasz, hanem azt látják benned, akit látni akarnak, az ördögöt, aki meg akarja mérgezni a magyar fiatalokat

– fogalmazott az aktivista.

Sárosi Péter megjegyezte, hogy az idő nekik dolgozik, ugyanis nyugaton egyre több országban legalizálják a kannabiszt.

16:45: Szemelyácz János addiktológus videóüzenetében arról beszélt, hogy Magyarországon drogháború van.

A drogháború kizárólag a kínálatcsökkentés oldalát érinti. Erősebb csökkentésről is néha esik szó, de nem látom, hogy ennek különösebben nagy jelentőséget tulajdonít a hatalom, azt mondják, hogy a látványos beavatkozások, azok a rendőrségi rajtaütések. Jelenleg is azt látjuk, hogy nagyon sok kannabiszhasználó kerül bele ebbe a rendszerbe, holott elsődlegesen ez a designerdrogok ellen irányul. A designerdrogok körülbelül 15 éve vannak jelen Magyarországon, nagyon sok kárt okoznak, nagyon sok ember súlyos mentális problémákat cipel maga után néhány évi designerdrog-használat után, több százan meghaltak az elmúlt években ezeknek a rendszeres használata miatt. A kormány azt mondja, hogy nincs nagy különbség a különböző drogok között

– fejtette ki.

A szakértő megjegyezte, hogy ő a 420-at annak a problémának a reflektorfénybe helyezésére használná, hogy felhívja a drogok differenciálására a figyelmet, ugyanis egy józan drogpolitikában van jelentősége annak, hogy egy civilizációban miféle pszichoaktív szerek vesznek minket körül, és ezeknek milyen veszélyeik vannak. 

Érdemes lenne közöttük valamiféle rangsort csinálni és a rangsor alapján dönteni esetleg, hogy melyek azok, amik a hatalom által tűrt, vagyis támogatott kategóriába tartoznak

– jegyezte meg.

16:50: A beszédek után, de még a buli kezdete előtt különböző alkoholos termékek reklámjait vetítették le a tüntetőknek, és arra kérték őket, hogy ne füvezzenek, hanem igyanak.

17:00: A buli közben megtaláltuk Kovács Gergelyt, akit arról kérdeztünk, hogy milyen érzésekkel tölti el az, hogy mostantól nem drogosnak, hanem alkoholistának fogják tartani az emberek az után, hogy a színpadon felesezett.

Ez már egy előrelépés, nem? Az alkoholizmus legalább elfogadott itthon. A cél, hogy ne az egymillió alkoholista országa, hanem a két-három millió alkoholista országa legyünk

– mondta el.

Alapból nem iszom rövidet, de elszívok egy-két erdei elfet, és utána már bírom a feleseket

– tette hozzá.

Tudósításunk ezzel véget ért, a buli a Madách téren este 10-ig fog tartani. A helyszínen az alkoholizmust népszerűsítő MKKP-s pólókat lehet vásárolni.

Miért pont húsvétvasárnap tüntetnek a fű legalizációja mellett?

Az eseménynek nincs köze a keresztény ünnephez, pusztán véletlen egybeesés, hogy április 20-a éppen húsvét vasárnapjára esik.

Azonban ez nem jelent magyarázatot azok számára, akik nem jártasak a marihuánafogyasztás kultúrájában. Április huszadika, vagyis a 420 a marihuánakultúrában egy ikonikus kifejezés, amely világszerte a fűfogyasztás szimbólumává vált. Többféle legenda és történet kering az eredetéről, de a legelfogadottabb verzió szerint a 420 az 1970-es években indult egy kaliforniai középiskolából, a San Rafael High Schoolból.

A történet szerint egy ötfős baráti társaság, akik magukat „Waldos”-nak nevezték, a kaliforniai San Rafael High School diákjaiként mindennap 16:20-kor találkoztak a Louis Pasteur-szobornál, hogy közösen füvet szívjanak. Ezt az időpontot választották, mivel az iskolai és sporttevékenységek ekkorra értek véget. A „420” így belső jelszóvá vált számukra, majd fokozatosan elterjedt a marihuánafogyasztók körében.

A kifejezés népszerűsödésében jelentős szerepet játszott a Grateful Dead zenekar rajongótábora, a Deadheads, ugyanis az egyik Waldo-tag, Dave Reddix a zenekar egyik tagjának, Phil Leshnek dolgozott, így a kifejezés gyorsan terjedt a koncertlátogatók körében. 1990-ben a Deadheads egy szórólapot terjesztett, amely a 420 kódot használta, és ez felkeltette a High Times magazin figyelmét, amely 1991-ben publikálta a történetet, ezzel hozzájárulva a kifejezés globális elterjedéséhez.

Tévhitek a 420-ról

Ma a 420 világszerte a marihuánafogyasztás szimbóluma, és április 20-a a kannabiszozó közösség ünnepnapjává vált, amikor sokan nyíltan szívnak füvet, tüntetnek a legalizációért, vagy fesztiválokat tartanak.

Korábban sok tévhit is keringett a 420-szal kapcsolatban, például sokáig azt terjesztették az interneten, hogy a 420 a rendőrség rádiókódja volt a „marihuánahasználat folyamatban” jelentésre, míg egy másik elmélet úgy tartotta, hogy a 420 a marihuána hatóanyagainak, főként a kannabinoidoknak a számát jelöli. Azonban egyik sem bizonyult igaznak, ugyanis nincs ilyen kód az amerikai rendőrségi rendszerekben, és bár a kannabisz sokféle vegyületet tartalmaz, ezek száma nem pontosan 420.

Az egyik legelvetemültebb elmélet pedig arról szólt, hogy Adolf Hitler április 20-án született, a marihuánafogyasztók pedig valami bizarr okból pont emiatt választották ki maguknak ezt a napot. A valóságban azonban ez is pusztán egy véletlen egybeesés.

(Borítókép: Szollár Zsófi / Index)



OSZAR »